Μπολόνια - Σασουόλο 1-1

Η Μπολόνια προηγήθηκε νωρίς και κρατούσε ως το 87', όταν ο Αλεσάντρο Μάτρι χάρισε τον βαθμό στη Σασουόλο (1-1).

Οι Νεροβέρντι προσπαθούν για το καλύτερο στο Europa League και αυτό, αναπόφευκτα, θα έχει επιπτώσεις στη Serie A. Χωρίς, βέβαια, αυτό να αφαιρεί οτιδήποτε από την Μπολόνια του Ρομπέρτο Ντοναντόνι, ο οποίος κάνει καλή δουλειά και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Θα φαινόταν ακόμη περισσότερο αν οι Ροσομπλού άντεχαν ως το τέλος αφού μία εβδομάδα μετά την ισοφάριση από την Λάτσιο στο 97', χάθηκαν άλλοι δύο βαθμοί από το γκολ του Μάτρι στο 87'...

Μέχρι εκείνο το σημείο, η Μπολόνια έδειχνε ότι θα έπαιρνε μια νίκη που άξιζε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10' με άψογη εκτέλεση φάουλ του Βέρντι, είχαν δοκάρι στο 15' με τον Τοροσίδη να είναι στα δύο μέτρα από το τέρμα, απείλησαν ξανά στο 20' με τον Ταϊντέρ και γενικά είχαν δικό τους το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο δεν ένιωσαν κανένα κίνδυνο από την Σασουόλο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν κάπως ψάχνοντας την ισοφάριση αλλά και πάλι η Μπολόνια είχε τις ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 και να καθαρίσει. Ο Κονσίλι, όμως, σταμάτησε τους Τζεμαϊλί και Φλόκαρι μέσα σε ένα δίλεπτο (70'-71'), κρατώντας ζωντανή την ομάδα του. Και αφού έμεινε ζωντανή η Σασουόλο, η οποία γλίτωσε και από το σουτ του Κρέιτσι στο 83', «πέθανε» την Μπολόνια στο 87', όταν ο Μάτρι εκμεταλλεύτηκε την απροσεξία της άμυνας και έκανε το 1-1.