Διπλό... πρόκρισης η Φιορεντίνα!

Η Φιορεντίνα πέρασε άνετα από την Τσεχία, επικράτησε 3-1 της Λίμπερετς και βρίσκεται ένα βήμα από την πρόκριση στους «32».

Μπορεί στη Serie A να προβληματίζει έντονα με την εικόνα της, ωστόσο στο Europa League η Φιορεντίνα δείχνει ένα πολύ καλό πρόσωπο. Μετά την πεντάρα στην Κάραμπαγκ, οι Βιόλα επικράτησαν εύκολα στην Τσεχία της Λίμπερετς με 3-1 και βρίσκονται στην κορυφή με επτά βαθμούς! Ο Κάλινιτς πήρε τη θέση του τραυματίας Ιλιτσιτς και φρόντισε να δώσει τις επιθετικές λύσεις που αναζητούσε ο Σόουζα. Μόλις στο 8' ο Κροάτης φορ άνοιξε το σκορ για τη Φιορεντίνα, ενώ λίγο αργότερα έχασε νέα ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα. Ο Ταταρουσάνου κράτησε το μηδέν με μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Μπρέιτε και στο 23' ο Κάλινιτς σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη πετυχαίνοντας το 2-0. Οι Τσέχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Ταταρουσάνου νίκησε ξανά τον Μπρέιτε. Δυνατό ξεκίνημα στην επανάληψη για τη Λίμπερετς, ο Καραφιάτ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά και πάλι ο Ρουμάνος γκολκίπερ κράτησε το μηδέν! Ωστόσο, στο 58' οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο ματς, με τον Σέβτσικ να μειώνει σε 2-1! Την εκτέλεση φάουλ του Μπρέιτε έβγαλε εντυπωσιακά ο Ταταρουσάνου και λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το οριστικό χτύπημα για τους Τσέχους. Στο 70' ο Τέγιο έκανε τη σέντρα και ο Μπαμπακάρ διαμόρφωσε το 3-1. Η Σλόβαν ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπρέιτε.