Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Σίτι 4-0

Η Μπαρτσελόνα έστησε ξανά πάρτι στην επιστροφή του Γκουαρδιόλα και με χατ τρικ του Μέσι σκόρπισε με 4-0 την Σίτι! Μεγάλο διπλό η Γκλάντμπαχ.

Η δεύτερη επιστροφή του Γκουαρδιόλα στο «Καμπ Νόου» εξελίχθηκε σε μεγαλύτερη πανωλεθρία από την πρώτη. Πριν το ματς ο τεχνικός της Σίτι δήλωσε χαρούμενος που ο Μέσι επέστρεψε από τον τραυματισμό του και ο Αργεντίνος είπε να τον... πληγώσει, κάνοντας χατ τρικ. Μαγεία από τον σταρ της Μπαρτσελόνα, σε ένα παιχνίδι με τέσσερα γκολ, δύο κόκκινες και ένα χαμένο πέναλτι, που βρήκε θριαμβευτές τους Καταλανούς με 4-0.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν με την πρώτη τους ευκαιρία, όταν στο 17’ ο Φερναντίνιο γλίστρησε στην περιοχή και έδωσε την ευκαιρία στον Μέσι να κάνει πολύ εύκολα το 1-0. Η συνέχεια, όμως, βρήκε τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να μην τα χάνουν, να έχουν την πρωτοβουλία, όμως να φτάνουμε μέχρι το 38’ για την πρώτη τους σημαντική ευκαιρία με τον Γκουντογκάν. Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες ήρθαν στο τέλος του πρώτου μέρους για τους πολίτες με τους Στόουνς (45’) και Ντε Μπρόινε (45+2’), όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Τα πάντα τελείωσαν στο 53’, όταν ο Μπράβο έκανε λάθος, έστειλε την μπάλα πάνω στον Σουάρες και στη συνέχεια την σταμάτησε με το χέρι εκτός περιοχής, για να αντικρίσει απευθείας κόκκινη. Ο Μέσι στο 61’ έκανε το 2-0 και ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 69’ για το 3-0! Στο 73’ και η Μπαρτσελόνα έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Ματιέ κατάφερε να δεχθεί δύο κίτρινες μέσα σε 3’, όμως φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση η Σίτι να επιστρέψει. Στο 87’ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι, με τον Καμπαγιέρο να αποκρούει την εκτέλεση του Νεϊμάρ, όμως ο Βραζιλιάνος πήρε εκδίκηση 2’ αργότερα, κάνοντας με υπέροχη προσπάθεια το τελικό 4-0.

Στο κόλπο η Γκλάντμπαχ
Η Γκλάντμπαχ έφυγε με μεγάλη νίκη 2-0 από την Σκωτία επί της Σέλτικ και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Οι Γερμανοί έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως ο Χαν δεν κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ σε δύο περιπτώσεις (4’, 17’) και παραλίγο η ομάδα του να το πληρώσει στο 44’, με τον Σινκλέρ να φτάνει κοντά στο γκολ για την Σέλτικ. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, η Μπορούσια ήταν πολύ καλά διαβασμένη και με γκολ των Στιντλ (57’) και Χαν (77’) έφτασε στη μεγάλη νίκη.