H Λέστερ... πάει στους «16»

Η Λέστερ έγραψε ιστορία, νίκησε την Κοπεγχάγη 1-0 και πέτυχε το 3 στα 3! Μεγάλο διπλό η Πόρτο στο Βέλγιο.

Στο Champions League πάει καλύτερα... Χωρίς άγχος, πίεση η Λέστερ τρελαίνει την Ευρώπη, έγινε μόλις η 5η ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που κάνει το 3 στα 3, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως έχει περισσότερους βαθμούς στον όμιλο απ' ότι στην Premier League. O Ρανιέρι ξεκούρασε το Σάββατο κόντρα στην Τσέλσι τον Μαχρέζ και λίγες ημέρες αργότερα δικαιώθηκε, αφού ο Αλγερινός πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Οι Αλεπούδες δεν ήταν εντυπωσίασαν, είχαν τον έλεγχο, πίεσαν, αλλά δε βρήκαν διαδρόμους για την εστία του Ολσεν. Στην καλύτερή τους φάση, στο 40' πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Βάρντι έκανε την κεφαλιά και ο Μαχρέζ με προβολή διαμόρφωσε το 1-0. Στην επανάληψη οι Αλεπούδες πίεσαν για το δεύτερο γκολ, αλλά οι Βάρντι και Ολμπράιτον δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 64΄ ο Μαχρέζ βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά δεν διπλασίασε τα τέρματά του. Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στην Κοπεγχάγη και λίγο έλειψε να το... πληρώσει. Ο Σανταντέρ έστειλε τη μπάλα άουτ στο 87', ο Γιόργκενσεν δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 89', ενώ στις καθυστερήσεις ο Σμάιχελ είχε τεράστια επέμβαση στο σουτ του Κορνέλιους.

Διπλό για πρόκριση!

Η Πόρτο έκανε ένα εξαιρετικό β' ημίχρονο, ολοκλήρωσε την ανατροπή της και φουλάρει για τις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Αν και τα βρήκε σκούρα στη Μπριζ, ξεδίπλωσε την εμπειρία της κι έπιασε στη 2η θέση την Κοπεγχάγη. Οι Βέλγοι μπήκαν δυνατά, κι έχασαν καλές ευκαιρίες με τους Βόρμερ, Βάνακεν. Ωστόσο, στο 12' ήρθε το γκολ, ο Βόρμερ έκανε την ασίστ και ο Βόσεν πέτυχε το 1-0. Στο 25' ο Μαρκάνο έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού η κεφαλιά του κατέληξε άουτ. Η είσοδος του Μπραχίμι στην επανάληψη έδωσε αέρα στους Ιβηρες, έκλεισαν την Μπριζ στην εστία της και άρχισαν το σφυροκόπημα. Στο 68' ο Λαγιούν πέτυχε το 1-1 και στις καθυστερήσεις ο Αντρέ Σίλβα διαμόρφωσε το 2-1.