Μαρσέιγ - Μετζ 1-0

Ο Γκομίς πέτυχε το μοναδικό γκολ και Μαρσέιγ επιβλήθηκε 1-0 της Μετζ για την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της.

Πέρυσι, η έδρα την πλήγωνε συνεχώς. Φέτος, φαίνεται ότι τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Η Μαρσέιγ κέρδισε με 1-0 την Μετζ στο «Βελοντρόμ», πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της, αύξησε το αήττητο σερί στα 3 ματς και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια και βρήκαν το γκολ στο 13’ με διπλή προσπάθεια του Γκομίς. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, ο Ερντίνγκ ήταν μόνιμα κίνδυνος-θάνατος, όμως η Μετζ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μέχρι το ημίχρονο. Οι Μασσαλοί βελτιώθηκαν στην επανάληψη, ο Γκομίς θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε άλλες δύο περιπτώσεις, όμως τελικά η Μαρσέιγ δεν το πλήρωσε, κρατώντας τη νίκη μέχρι το τέλος.