Με Πογκμπά η Γαλλία

Μεγάλη νίκη για την Γαλλία, που επιβλήθηκε με 1-0 της Ολλανδίας. Εξάρα η Πορτογαλία, νίκη η Σουηδία, την έκπληξη το Λουξεμβούργο.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Γαλλία, που έδειξε την κλάση της και επιβλήθηκε με 1-0 της Ολλανδίας, της οποίας το εκπληκτικό αήττητο σερί στα προκριματικά Μουντιάλ σταμάτησε στα 34 ματς! Οι παίκτες του Ντεσάν ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τον Πογκμπά να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Οι τρικολόρ κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, με τον μέσο της Γιουνάιτεντ να κάνει το 0-1 με πολύ δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα στο 30'. Οι Ολλανδοί διαμαρτυρήθηκαν στη συνέχεια για πέναλτι σε χέρι του Κοσιελνί, όμως η αλήθεια είναι ότι έκαναν πολύ λίγα πράγματα. Το ματς ήταν ανοιχτό στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να τα χαλάνε στην τελική προσπάθεια και τους γηπεδούχους να πλησιάζουν μόνο στο τέλος στην ισοφάριση, όταν ο Γιορίς έβγαλε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Ντεπάι, για να κρατήσει το 0-1 και τη νίκη για την ομάδα του.

Πρώτη 3άρα χωρίς Ζλάταν η Σουηδία, 6σφαιρη Πορτογαλία
Η Σουηδία πέτυχε για πρώτη φορά περισσότερα από ένα γκολ από τότε που αποσύρθηκε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και επικράτησε με το... χαλαρό 3-0 της Βουλγαρίας στην Σόλνα. Για την ομάδα του Γιάνε Αντερσον άνοιξε το σκορ στο 39' ο Ολα Τοϊβόνεν, στο 45' ο Χίλεμαρκ της Παλέρμο έκανε το 2-0 και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λίντελοφ στο 58'. Οσον αφορά την Πορτογαλία, μετά το 6-0 σε βάρος της Ανδόρας πριν μερικές μέρες, ισοπέδωσε με το ίδιο σκορ εκτός έδρας τα Νησιά Φερόε. Για το σύνολο του Φερνάντο Σάντος έκανε χατ-τρικ ο Αντρέ Σίλβα (12', 22', 37') και στο 65' ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Η Ιβηρες πέτυχαν και δύο γκολ στις καθυστερήσεις με τους Ζοάο Μουτίνιο (91') και Ζοάο Κανσέλο (93').

Ανετη νίκη πέτυχε εκτός με την Ανδόρα η Ελβετία που επικράτησε με 1-2 χάρη σε πέναλτι του Φάμπιαν Σαρ (19') και τέρμα του Μεχμέντι (77'), ενώ η Ουγγαρία πέρασε με 0-2 από την Λετονία με γκολ των Γκούρκσο (10') και Σαλάι (77'). Η μεγαλύτερη έκπληξη της βραδιάς σημειώθηκε στην Λευκορωσία, η οποία αν και προηγήθηκε στο 85' με τον Σαβίτσκι, δέχθηκε την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα από τον Γιόαχιμ και παραχώρησε 1-1 στο Λουξεμβούργο που από το 44' έπαιζε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Κάρλσον.