Πήρε το ντέρμπι η Λυών (vid)

Στο ντέρμπι μίσους, η Λυών επικράτησε 2-0 της Σεντ Ετιέν και πήρε βαθμολογική ανάσα. Πολλές χαμένες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι.

«Από τη μέρα της κλήρωσης ψάχνεις αυτό το παιχνίδι» τόνισε ο Τολισό και η ομάδα του φρόντισε να το δείξει στο γήπεδο. Η Λυών ήταν πιο ψυχωμένη, επικράτησε 2-0 στο ντέρμπι της Σεντ Ετιέν και πήρε σημαντική ανάσα. Η παρουσία του Φεκίρ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, με τον Γάλλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, στο 41' βρήκε ιδανικά τον Νταρντέρ ο οποίος πέτυχε το 1-0. Οι Στεφανουά ήταν άτυχοι, αφού έχασαν με τραυματισμούς, τους Χαμουμα, Μπέριτς και δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Η Λυών είχε τον έλεγχο και στην επανάληψη, αλλά ήταν αναποτελεσματική. Ο Τολισό έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες, στο 74' και στο 77', ενώ ο Φεκίρ δεν κατάφερε στο 78' να σκοράρει. Ωστόσο, ο Γκεζάλ στο 88' έπειτα από ασίστ του Τολισό διαμόρφωσε το 2-0 για τη γηπεδούχο.