Νις - Λοριάν 2-1

Η Μπαλοτέλι έδωσε μεγάλη νίκη στη Νις στο 86' επί της Λοριάν (2-1), οδηγώντας της ξανά στην κορυφή, πριν αποβληθεί στιγμές αργότερα.

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μάριο Μπαλοτέλι, που έφτασε τα 6 γκολ σε 5 ματς, η Νις πήρε πολύ σημαντική νίκη στο τέλος επί της Λοριάν, για να ανέβει και πάλι στην πρώτη θέση. Το ματς ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, όμως μετά τον καλό ρυθμό των πρώτων λεπτών και το γκολ του Περέιρα για το 1-0 στο 11’, η ταχύτητα έπεσε.

Οι παίκτες του Φαβρ είχαν τον έλεγχο, όμως στην επανάληψη οι βακαλάοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με γκολ του Μουκάντζο στο 61’. Στο 73’, μάλιστα, η Λοριάν έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή, όμως το σουτ του Μάρα σταμάτησε στο δοκάρι, για να «χτυπήσει» ο Super Mario στο τέλος. Ο Ιταλός με εκπληκτικό πλασέ έκανε το 2-1 στο 86’, για να αποβληθεί στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα! Ήταν, όμως, ήδη αργά για τους φιλοξενούμενους, που δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν εκ νέου.