Βόλφσμπουργκ - Μάιντς 0-0

Η Βόλφσμπουργκ δεν κέρδισε ούτε την Μάιντς, κόλλησε στο 0-0 και παραμένει χωρίς νίκη μετά την πρεμιέρα.

Η Μάιντς ήταν κουρασμένη μετά το δύσκολο πρόγραμμα, έπαιξε με την πιο νεανική της ενδεκάδα στην ιστορία της Bundesliga (24 έτη, 199 μέρες), όμως η Βόλφσμπουργκ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Οι Λύκοι ήταν πιο επιθετικοί από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως οι Mainzer κατάφεραν να κρατήσουν για πρώτη φορά το μηδέν, αφήνοντας τους παίκτες του Χέκινγκ χωρίς νίκη από την πρεμιέρα.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πιο πολύ το ματς και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Καμία από τις ευκαιρίες των Ροντρίγκες, Τρες, Άρνολντ και Μπλατσικόφσκι, όμως, δεν βρήκαν στόχο, με το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο και τους παίκτες του Σμιντ να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τον Ντονάτι να σώζει στην γραμμή το πλασέ του Ντράξλερ στο 68’, την Βόλφσμπουργκ να χάνει και άλλες ευκαιρίες και το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος.