Έμπολι - Γιουβέντους 0-3

Μόλις λίγα λεπτά ήταν αρκετά για την Γιουβέντους, που πέρασε από την έδρα της Έμπολι με 3-0, με «δράστες» τους Ντιμπάλα και Ιγουαΐν.

Μπορεί να τα βρήκε... σκούρα, αλλά τα αστέρια της καθάρισαν. Η Γιουβέντους αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα της Έμπολι, η οποία για σχεδόν μία ώρα κρατούσε ανέπαφη την εστία της.

Ένα ξέσπασμα, όμως, ήταν αρκετά για την «Μεγάλη Κυρία». Ήταν το 65ο λεπτό, όταν ο Ντιμπάλα με σουτ μέσα από την περιοχή... έδειξε τον δρόμο, ενώ ο Ιγουαΐν πήρε την σκυτάλη και με δύο τέρματα, στο 67' και το 70' καθάρισε το ματς.

Με το «τρίποντο» αυτό, η Γιούβε βρέθηκε στο +4 από την Νάπολι, η οποία, όμως, έχει ένα αγώνα λιγότερο, καθώς... δοκιμάζεται το απόγευμα στο Μπέργκαμο απέναντι στην Αταλάντα.