Σάλκε - Γκλάντμπαχ 4-0

Επιτέλους... Σάλκε! Οι βασιλικοί μπλε ξέσπασαν πάνω στην Γκλάντμπαχ, την οποία διέλυσαν με 4-0 για να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη.

Η Σάλκε είχε ήδη κάνει το χειρότερο ξεκίνημά της στην ιστορία της Bundesliga. Τι άλλο θα μπορούσε να πάει στραβά; Να κάνει νέο αρνητικό ρεκόρ με μηδέν στα έξι και να βυθιστεί και άλλο στην κρίση. Αυτό τελικά, φαίνεται ότι ήταν και το μεγαλύτερο κίνηρτο των παικτών του Βάιντσιρλ, που ξέσπασαν στην Γκλάντμπαχ και με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο την σκόρπισαν με 4-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, η εικόνα ήταν διαφορετική. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν πιο επιθετικοί, όμως οι καθαρές ευκαιρίες ήρθαν για τους φιλοξενούμενους. Ο Χαν (33’, 41’) απείλησε, ενώ στο 42’ οι γηπεδούχοι έσωσαν στη γραμμή την κεφαλιά του Βέστεργκαρντ. Όσο περνούσε ο χρόνος οι βασιλικοί μπλε έδειχναν να έχουν και περισσότερο άγχος.

Αυτά μέχρι το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο απρόσεκτος Τραορέ έκανε πέναλτι στον στον Τσούπο Μότινγκ και ο επιθετικός της Σάλκε δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0! Τα πάντα τελείωσαν γρήγορα για την ομάδα του Σούμπερτ, με τον Εμπολό να κάνει το 2-0 στο 56’ μετά από υπέροχη ενέργεια και ασίστ του Κολάσινατς, ενώ στο 58’ ο Γκορέτσκα έκανε και το 3-0! Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 83’, με τον Εμπολό να κάνει το τελικό 4-0, αφού πέρασε και τον Ζόμερ.