Σπάρτα Πράγας - Ιντερ 3-1

Μετά το εντός έδρας κάζο από την Χαποέλ Μπερ Σεβά, η Ιντερ έχασε 3-1 από την Σπάρτα Πράγας και βλέπει την πρόκριση να χάνεται. Νικη η Σάλκε, ήττα η Νις, ισοπαλία η Βιγιαρεάλ.

Η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League δεν εξελίχθηκε ακριβώς στο γιατρικό που περίμεναν να πάρουν οι Nerazzurri. Μετά την ταπεινωτική ήττα του πρώτου ματς απο την Χαποέλ Μπερ Σεβά στο Meazza, οι Μιλανέζοι έχασαν και από την Σπάρτα Πράγας με 3-1 και ύστερα από ύστερα από δύο ματς η συγκομιδή τους είναι μηδέν βαθμοί. Ο Φρανκ Ντε Μπουρ κατέβασε ένα κράμα βασικών και αναπληρωματικών αλλά τα λάθη που έγιναν στην άμυνα ήταν πραγματικά πρωτοφανή και έφεραν μάλλον λογικά την ήττα. Προς το τέλος του ματς είδε κόκκινη ο Αντρέα Ρανόκια.

Στο 7’ το λάθος του Φελίπε Μέλο έφερε δώρο στον Κάντλετς για το 1-0 και ο ίδιος παίκτης στο 25’ έβαλε και το δεύτερο των Τσέχων. Το φοβερό είναι ότι αυτό συνέβη ύστερα από εκτέλεση φάουλ όταν η άμυνα προσπάθησε να παίξει το οφσάιντ και τον άφησε ολομόναχο με τον Χαντάνοβιτς (2-0). Στην επανάληψη ο Παλάσιο μετά την πάσα του Εντερ τελείωσε τη φάση για το 2-1 στο 71’ αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Ρανόκια είδε δεύτερη κίτρινη και κάθε ελπίδα για ανατροπή χάθηκε. Αντίθετα, η Σπάρτα έκανε το 3-1 με τον Χόλεκ ο οποίος σκόραρε με κοντινή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά-πάσα του Μάζουτς.

Ξέσπασε η Σάλκε
Η Σάλκε στο πρωτάθλημα δεν έχει ούτε βαθμό, όμως στην Ευρώπη τα πηγαίνει μια χαρά. Οι βασιλικοί μπλε έψαχναν το ξέσπασμα και το βρήκαν απέναντι στην Ζάλτσμπουργκ, την οποία κέρδισαν εύκολα με 3-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 15’ με διπλή προσπάθεια του Γκορέτσκα, χάνοντας και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Τελικά, έπρεπε να περιμένει την επανάληψη, για να τελειώσει τα πάντα, όταν στο 47’ ήρθε το 2-0 με μεγάλη δόση τύχης και αυτογκόλ του Καρ, πριν ο Χέβεντες κάνει το 3-0 στο 58’, όμως το γκολ μάλλον θα έπρεπε να πιστωθεί στον Νάλντο. Το μόνο που κατάφεραν οι Αυστριακοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-1 με τον Σοριάνο στο 72’.

Συντριβή για Νις
Η άμυνα της Νις ήταν αλλού γι’ αλλού και η Κρασνοντάρ το εκμεταλλεύτηκε, για να κάνει το 2 στα 2 με μεγάλη νίκη 5-2. Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά, ο Ντάντε έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Σμόλοβ άνοιξε το σκορ στο 22’. Στο 33’ ο Ζοαοζίνιο έκανε το 2-0, πριν ο Μπαλοτέλι πέφτοντας από το ύψος της περιοχής μειώσει σε 2-1. Στο 65’ ο Μπες έκανε χέρι εντός περιοχής και ο Ζοαοζίνιο με πέναλτι το 3-1, όμως ο Σιπριέν έβαλε ξανά τους νισουά στο ματς στο 71’ για το 3-2. Η αντεπίθεση των Γάλλων, όμως, δεν ήρθε ποτέ, με τον Αρί να κάνει το 4-2 στο 86’ και το τελικό 5-2 στο 3’ των καθυστερήσεων.

Στο Νο1 η Βιγιαρεάλ
Μετά τη νίκη επί της Ζυρίχης την πρώτη αγωνιστική, η Βιγιαρεάλ βρέθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου μετά το 1-1 με την Στεάουα στο Βουκουρέστι (1-1). Οι Αμαρίγιος προηγήθηκαν στον εκτός έδρας αγώνα με γκολ του Μπορέ στο 9’ όμως δέκα λεπτά αργότερα οι Ρουμάνοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σούλεϊ. Μετά το 1-1 η Βιγιαρεάλ είναι 1η στο Group L ούσα πάνω από Ζυρίχη και Οσμάνλινσπορ που έχουν από τρεις, ενώ έναν έχει η Στεάουα.