Κροτόνε - Αταλάντα 1-3

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο η Αταλάντα δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κροτόνε, της οποίας επιβλήθηκε με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Γκόμες πριν καν συμπληρωθεί το 1’ και πήραν το προβάδισμα στο 3’, όταν ο Πετάνια με υπέροχο τελείωμα έκανε το 0-1. Η Αταλάντα κυριαρχούσε και έψαξε το δεύτερο γκολ. Έπρεπε, όμως, να φτάσουμε στο 40’, για να έρθει το 0-2 με τον τερματοφύλακα Κονρτάτς να στέλνει την μπάλα πάνω στον Κούρτις και εκείνη να καταλήγει στα δίχτυα του.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Κροτόνε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Γκόμες έκανε το 0-3. Η επανάληψη ήταν τυπική διαδικασία, όμως ο Κέσι δυσκόλεψε κάπως την Αταλάντα, καθώς αποβλήθηκε στο 62’ με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ντουσέν. Το μόνο που κατάφεραν, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 86’ με τον Νουάνκβο, που έκανε το τελικό 1-3.