Μπιλμπάο- Σεβίλλη 3-1

Η Αθλέτικ... τρελαίνει την Primera και η Σεβίλλη ήταν το νέο της θύμα. Οι Βάσκοι επικράτησαν 3-1 των Σεβιγιάνων πετυχαίνοντας την 4η διαδοχική τους νίκη.

Η Αθλέτικ πέτυχε την τέταρτη σερί της νίκη και φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε δυνατά και μόλις στο 26' κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σαν Χοσέ. Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν είχαν την ουσία στην τελική τους προσπάθεια για ένα δεύτερο γκολ. Οι Σεβιγιάνοι ήταν βελτιωμένοι στην επανάληψη και στο 55' ο Νασρί έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοροπήσε μέχρι το 66ο λεπτό, όταν ο Βαλενθιάγα με ένα απίστευτο γκολ έδωσε προβάδισμα στην Αθλέτικ. Η Σεβίλλη βγήκε μπροστά μετά το 75', αλλά στις καθυστερήσεις μπήκαν τέλος στις ελπίδες της για κάτι καλό. Οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι και ο Αντούριθ διαμόρφωσε το 3-1. Ηταν το 22ο διαδοχικό ματς που η Σεβίλλη δεν μπορεί να κερδίσει μακριά από το Σάντσες Πιθχουάν.