Λοριάν - Λυών 1-0

Η Λυών σπατάλησε μία ντουζίνα ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος ηττήθηκε με 1-0 από την Λοριάν.

Η Λυών πλήρωσε τις κλασικές της ευκαιρίες και ηττήθηκε από την Λοριάν με 1-0. Οι λιονέ κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Ρίμπους είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 16’, ο Τολισό έχασε τεράστια ευκαιρία στο 27’, ο Φακίρ τετ α τετ στο 37’, ενώ ο Βαλμπουένα είχε δοκάρι στο 37’.

Το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου για την Λυών, όμως δεν ήρθε ποτέ και η εμφάνιση των φιλοξενούμενων στην επανάληψη ήταν πολύ κατώτερη του αναμενόμενου. Έτσι, με την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 51’ με τον Καμπό. Οι βακαλάοι ήταν ανώτεροι στη συνέχεια, είχαν τον έλεγχο και έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο 10λεπτο, προκειμένου να πιέσουν οι λιονέ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.