Τουλούζ - Παρί 2-0

Πολύδωρος Παπαδόπουλος

H νεαρότερη φετινή ομάδα της Ligue 1, Τουλούζ ανάγκασε την Παρί στη δεύτερη ήττα της επικρατώντας εντός έδρας με 2-0.

Η Παρί δεν πείθει και το πρωτάθλημα της Γαλλίας έχει αποκτήσει ήδη έντονο ενδιαφέρον! Οι Παριζιάνοι ηττήθηκαν 2-0 από την Τουλούζ εκτός έδρας στη δεύτερη απώλειά τους τον μήνα Σεπτέμβριο! Αυτό συνέβη από τη νεαρότερη φετινή ομάδα της Ligue 1, αφού το βασικό σχήμα της γηπεδούχου είχε μέσο όρο ηλικίας 22 έτη κι έναν μήνα. Μπορεί ο Καβάνι να είχε σκοράρει τα έξι από τα 10 τελευταία γκολ της ομάδας του στο πρωτάθλημα, ωστόσο το βράδυ της Παρασκευής ήταν απογοητευτικός. Σημαντικό ρόλο άλλωστε έπαιξαν και οι δυο εντυπωσιακές επεμβάσεις του 17χρονου Λαφόν στις προσπάθειες του Ουρουγουανού στο πρώτο ημίχρονο. Εφιαλτικό το ξεκίνημα στην επανάληψη για την ομάδα του Εμερι, αφού στο 47' βρέθηκε πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο. Ο Οριέ είδε δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Τοϊβόνεν και ο Μποντιγκέρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Χρυσή αλλαγή ο Ντουρμάζ (μπήκε στο 65'), αφού στο 79' εκμεταλλεύθηκε τη γκάφα του Μότα και διαμόρφωσε το 2-0.