Βαλένθια - Αλαβές 2-1

Χρειάστηκε ένα αυτογκόλ και ένα πέναλτι για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη η Βαλέθνια, που επικράτησε με 2-1 της Αλαβές.

Πλήρης οθόνη
Κλείσιμο
Πληροφορίες

Μόνο έτσι θα μπορούσε να πάρει τους πρώτους της βαθμούς η Βαλένθια, που παρά την αλλαγή προπονητή, δεν κατάφερε να παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο. Όμως, με τα… δώρα που δέχτηκε, είπε ευχαριστώ και επικράτησε με 2-1 της Αλαβές στο «Μεστάγια».

Η αρχή έγινε με το αυτογκόλ του Λαγουάρδια στο 28’, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του στην προσπάθεια να απομακρύνει και να βάζει δύσκολα στους συμπαίκτες του.

Ο Παρέχο, όμως, είχε απάντηση και στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά έπειτα από καλή εκτέλεση κόρνερ, ο αρχηγός της Αλαβές κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Το νέο… δώρο, ήρθε στο 77’, όταν ο Γιορέντε ανέτρεψε τον Μπακάλι μέσα στην περιοχή και ο Παρέχο ένα λεπτό αργότερα εκτέλεσε από την άσπρη βούλα, για να γράψει έτσι το τελικό 2-1 και να χαρίσει στις «νυχτερίδες» τους πρώτους της βαθμούς.