Πρόκριση με πεντάρα για Άγιαξ

Χωρίς να συναντήσει κάποιο πρόβλημα ο Άγιαξ επικράτησε με 5-0 της Βίλεμ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ματς Κυπέλλου με την Βίλεμ ο Άγιαξ. Ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League επικράτησε με το εμφατικό 5-0 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Και τα πέντε γκολ του Αίαντα τα έβαλαν διαφορετικοί παίκτες με τον Ρίτσελντι να ανοίγει το σκορ στο 14', τον Μάθις να κάνει στο 26' το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η πίεση του Άγιαξ συνεχίστηκε και οι Χακίμα στο 72', Λάσε στο 82' και Αμπντελχάκ στο 89', διαμόρφωσαν το τελικό 5-0 απέναντι σε μια Βίλεμ που σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να αντιδράσει.