Νις - Μονακό 4-0

Ο Μπαλοτέλι πέτυχε δύο γκολ, η Νις διέλυσε με 4-0 την Μονακό στο ντέρμπι και βρίσκεται στην κορυφή! Πεντάρα η Λυών.

Πάρτι της Νις, με τον Μπαλοτέλι να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ στο 4-0 επί της Μονακό, που έφερε τους νισουά στην κορυφή! Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 17’ με κεφαλιά του Μπες, ενώ στο 30’ ο Μπαλοτέλι έκανε το 2-0!

Οι Μονεγάσκοι είχαν την υπεροχή, πίεσαν, όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν το γκολ. Έτσι, κόντρα στη ροή του ματς ο Μπαλοτέλι έκανε το 3-0 στο 68’ στην αντεπίθεση και τελείωσε τα πάντα! Στο 83’ ο Μπακαγιόκο αποβλήθηκε, ο Πλέα δεν κατάφερε να νικήσει με πέναλτι τον Σούμπασιτς στιγμές αργότερα, όμως στο 88’ πήρε το αίμα του πίσω και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Νις για το τελικό 4-0!

Πεντάρα με ανατροπή η Λυών
Η Λυών υποδέχθηκε την Μονπελιέ και μόλις στο 4’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Σανσόν. Μόλις από το 8’, όμως, οι μονπελιερέ έμειναν με 10 παίκτες λόγω πολύ αυστηρής αποβολής του Ποτί και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την πίεση. Στο 36’ ο Φεκίρ έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι, ενώ η ανατροπή ήρθε πριν το ημίχρονο, με τον Τολισό να κάνει το 2-1 στο 42’. Φεκίρ (57’) και Τολισό (71’) βρήκαν ξανά δίχτυα, με τον Κορνέ να κάνει το τελικό 5-1 στο 75’.

Στα υπόλοιπα ματς, η Μπαστιά κόλλησε στο 0-0 με τη Νανσί στον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο του «Αρμάν Τσεζαρί», ενώ με κάποιον τρόπο αυτό το σκορ έμεινε και στο ματς της Ναντ με την Σεντ Ετιέν. Οι στεφανουά έκαναν τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο 20λεπτο (!), ενώ στο 17’ ο Σάλα έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους, που δεν έπρεπε να δοθεί ποτέ, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Μαλκί! Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γκαλτιέ έφτασαν στο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, που ακυρώθηκε λανθασμένα!

Η Γκινγκάμπ έφτασε στη νίκη επί της Λοριάν με 1-0 χάρη στο πέναλτι του Μπριάν στο 83’, ενώ η Μπορντό πέρασε αέρας από το Μετζ, κερδίζοντας με 3-0 (36’ Μάλκολμ, 71’ Λαμπόρδε, 76’ πεν. Τέλιν). Τέλος, σημαντική νίκη πέτυχε και η Ανζέ, που επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 της Καέν.