Ουντινέζε - Κιέβο 1-2

Κώστας Ζάλιαρης

Με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κιέβο κατάφερε να φύγει από το Ούντινε με τους τρεις βαθμούς, ανατρέποντας ολοκληρωτικά την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο για το τελικό 2-1 στην 4η αγωνιστική της Serie A.

Ο Ντουβάν Ζαπάτα ήταν εκείνος που με κεφαλιά στο 25ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Εμίλ Χάλφρεντσον έβαλε μπροστά στο σκορ την Ουντινέζε, η οποία μέχρι το γκολ κυρίως διαχειριζόταν μια κατάσταση που την ήθελε ν' αποκρούει τις επιθέσεις της Κιέβο κι όχι ν' απειλεί εκείνη.

Με το προβάδισμα ήρθε και ένας αέρας ελαφράς υπεροχής για την ομάδα του Ορέστη Καρνέζη, όμως όλα άλλαξαν στην επανάληψη για ν' αποδοθεί... ποδοσφαιρική δικαιοσύνη.

Η Κιέβο, αντέδρασε αρχικά με τον Λούκας Κάστρο που έπειτα από σέντρα του Χετεμάι και κεφαλιά του Πελισιέ βρισκόταν εκεί που έπρεπε ώστε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στο 82' και στο 95', ο Κατσιατόρε με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έφερε τα πάνω – κάτω για τη μόλις δεύτερη νίκη της ομάδας του σε δέκα απόπειρες απέναντι στους «φριουλάνι».