Σαμπντόρια - Μίλαν 0-1

Με γκολ του Μπάκα στο 85' η Μίλαν πέρασε από τη Γένοβα με 1-0 επί της Σαμπντόρια, στο ματς που άνοιξε την 4η αγωνιστική της Serie A.

Ο Βιτσέντσο Μοντέλα τον είχε στον πάγκο, προτιμώντας να δώσει θέση βασικού στον Λαπαντούλα. Οταν κατάλαβε ότι με αυτόν δεν θα έβλεπε προκοπή, αποφάσισε να τον βγάλει στο 64' για να βάλει τον Κολομβιανό φορ και αυτός έκανε αυτό που ξέρει. Στο 85', μετά το σοβαρό λάθος του Σκρίνιαρ, ο Σούσο πήρε την μπάλα και έβγαλε τετ α τετ τον Μπάκα, ο οποίος τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση για το 0-1, φέρνοντας έτσι τους Ροσονέρι ισόβαθμούς με τους Μπλουτσερκιάτι.

Το ματς γενικά ήταν καλό, είχε φάσεις και για τις δύο ομάδες και καλύτερη από αυτές ήταν το δοκάρι της Σαμπντόρια στο 80' με το διαγώνιο σουτ του Μουριέλ. Δύο λεπτά μετά η Μίλαν ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Μποναβεντούρα από τον Περέιρα αλλά ο διαιτητής Ιράτι, που κατάφερε να αφήσει με παράπονα και τις δύο ομάδες, δεν υπέδειξε κάτι. Μικρό το κακό για τους Μιλανέζους, από την στιγμή που λίγα λεπτά μετά ο Μπάκα σκόραρε και έδωσε τη νίκη.