ΟΦΗ - Αχαρναϊκός 0-0 (vid)

Ο ΟΦΗ είχε δοκάρι αλλά δεν βρήκε γκολ στο πρώτο ματς με τον Αχαρναϊκό μένοντας στο 0-0 στο γήπεδό του ενόψει της ρεβάνς της 18ης Σεπτεμβρίου στο Κύπελλο.

Ο Αχαρναϊκός επιχείρησε να χτυπήσει στην... κόντρα και πήγε να κάνει την ζημιά σκοράροντας εκτός με τον Γουέρε. Ο Κοιλιάρας όμως πρόλαβε και την έκοψε. Το ψαλιδάκι του Μιλοσάβλιεφ στο 18’ και το σουτ του Όγκμποε στο 42’ ήταν οι καλύτερες στιγμές του ΟΦΗ στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 73’ ο Μασάδο έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Αποστολίδης κράτησε το 0-0. Έξι λεπτά μετά οι Κρητικοί φώναξαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ψιάνου στον Μίκιτς. Στο 87’ ο Όστοϊτς έκανε το σουτ αλλά η μπάλα αφού βρήκε και το δοκάρι πέρασε άουτ. Συνολικά ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ. Η ρεβάνς είναι για τις 18/09.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς, Βουχό, Χαντί, Μίκιτς (79′ Κιάσσος), Κοιλιάρας, Αντουκόρ (46′ Μασάδο), Ογκμποε (65′ Ροβίθης), Φαζός
Αχαρναϊκός: Αποστολίδης, Μουστάκης, Αναστασίου (58′ Παπανικόλας), Σωτηράκος, Χριστοφιλέας, Τσεμπερίδης, Μαρής, Παπατόλιος, Ματσούκας, Γουέρε (46′ Ψιάνος), Τζιώρας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Δ. Αττικής)
ΒΟΗΘΟΙ: Μαρνέζος (Χανίων), Μανούρας (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ματσούκας

ΟΦΗ - Νέος Αχαρναϊκός 0-0 Στιγμιότυπα Κύπελλο Ελλάδας 1η φάση {14/9/2016}