Εμπολι - Κροτόνε 2-1

Σε ένα... ντέρμπι ανάμεσα σε ομάδες που δεν είχαν ούτε βαθμό, η Εμπολι επικράτησε 2-1 της Κροτόνε στο Carlo Castellani στο ματς που έκλεισε την 3η αγωνιστική της Serie A.

Η Εμπολι ήταν καλύτερη στο πρώτο κομμάτι του ματς και είχε καλές στιγμές με τους Μακαρόνε και Αντρές Τέγιο, όμως ο Κορντάζ αντέδρασε σωστά. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την κατοχή, συνέχισαν να πιέζουν και στο 31' πήραν το προβάδισμα όταν μετά τη σέντρα του Μακαρόνε ο Πασκουάλ έστρωσε για τον αμαρκάριστο, Μπελούσκι, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0. Η Κροτόνε δεν είχε κάνει σχεδόν τίποτα επιθετικά, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει πριν πάει στα αποδυτήρια όταν στις καθυστερήσεις ο Μάρκους Ρόντεν έκανε το γέμισμα με το αριστερό και ο Σαμπιρίζι με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στην επανάληψη ο Ραφαέλε Παλαντίνο λίγο έλειψε να σκοράρει στο 49' αφού το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε έξω και στο 56' η Εμπολι πήρε ξανά το προβάδισμα με την κεφαλιά του Ντα Κόστα μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πασκουάλ. Στο 80' ο Ντουσέν είδε κόκκινη για την Κροτόνε κάτι που έκανε πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων να κρατήσουν το 2-1 μέχρι το τέλος.