Βαλένθια - Μπέτις 2-3

Η Βαλένθια έβαλε δύο γκολ με 10 παίκτες γυρίζοντας το ματς με την Μπέτις, η οποία όμως χτύπησε ξανά στις καθυστερήσεις και έφυγε με 2-3 από το Mestalla βυθίζοντας τις Νυχτερίδες στον... υποβιβασμό.

Μαύρες μέρες για την Βαλένθια, η οποία πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Η ομάδα του Πάκο Αγιεσταράν έχασε και το 3ο της ματς στην La Liga και για πρώτη φορά στην ιστορία της έφτασε τις 4 σερί ήττες στο Mestalla στο πρωτάθλημα. Για την Μπέτις, στον πάγκο της οποία βρίσκεται ο Γκουστάβο Πογιέτ, ήταν η πρώτη νίκη στην έδρα των Νυχτερίδων τα τελευταία 30 χρόνια. Με το γκολ του Ρουμπέν Κάστρο στο 38' πήραν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι και στο 50' ο Εντσο Πέρες αποβλήθηκε και άφησε την Βαλένθια με 10 παίκτες. Στο 54' ο Χοακίν έγραψε το 0-2 για τους Ανδαλουσιάνους, όμως οι γηπεδούχοι με ένα τρελό 3λεπτο γύρισαν το ματς με τους Ροδρίγο (75') και Γκαράι (78'). Δυστυχώς για τις Νυχτερίδες, το 2-2 δεν ήταν το τελικό αφού στο 92' ο Ρουμπέν Κάστρο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.