Χαλαρά οι δυνατοί του ομίλου! (vids)

Τεσσάρα η Εθνική μας, τρία γκολ το Βέλγιο στην Κύπρο και πεντάρα η Βοσνία εντός κόντρα στην Εσθονία στην πρεμιέρα του ομίλου.

Πολύ εύκολα το Βέλγιο
Οι Βέλγοι ήταν μια κλάση πιο πάνω από την Κύπρο και με κορυφαίο τον Λουκάκου επικράτησαν χαλαρά 3-0 εκτός έδρας. Στην πρώτη του ευκαιρία το Βέλγιο κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ.  Από φάουλ του Ντε Μπρόινε η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Λουκάκου έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν δυο καλές φάσεις με τον φορ της Εβερτον να σκοράρουν, αλλά ο Παναγή έσωσε την Κύπρο. Στο 61' κι έπειτα από φάση διαρκείας το Βέλγιο κατάφερε να σκοράρει και πάλι με τον Λουκάκου. Ο ρυθμός έπεσε, ο Παναγή ήταν σωστός στις τοποθετήσεις του, αλλά στο 75' δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον Καράσκο να διαμορφώνει το 3-0. Οι Βέλγοι ήθελαν και τέταρτο γκολ, ο Αζάρ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μπατσουαγί νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Κύπρου.

Πεντάρα στη Ζένιτσα!
Βροχή και κρύο δε στάθηκαν εμπόδιο στην προσπάθεια των Βόσνιων να μπουν με το δεξί στον όμιλο! Η Βοσνία διέλυσε 5-0 την Εσθονία και άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο την ευρωπαϊκή της εκστρατεία. Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σπάχιτς. Τη σκυτάλη πήρε ο Τζέκο και στο 23' από την άσπρη βούλα ήρθε το δεύτερο τέρμα. Ο Μεντούγιανιν στο 71' πέτυχε το 3-0, αλλά η Βοσνία δε σταμάτησε εκεί... Η Εσθονία ανήμπορη να αντιδράσει, παραδόθηκε στις ορέξεις της Βοσνίας. Στο 83' ο Ιμπίσεβιτς σημείωσε το 4-0 και στις καθυστερήσεις ο Σπάχιτς διαμόρφωσε το 5-0.