Γινγκάμπ - Μαρσέιγ 2-1

Η Μαρσέιγ ηττήθηκε με 2-1 από την Γκινγκάμπ και είπε να ξεκινήσει τη σεζόν με μίνι κρίση.

Και η φετινή σεζόν θα είναι πολύ δύσκολη για την Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί είπαν να ξεκινήσουν, όπως τελείωσαν την περσινή, ηττήθηκαν καθαρά με 2-1 από την Γκινγκάμπ και μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές παραμένουν χωρίς νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και το σκορ στο 10’ θα μπορούσε να είναι κάλλιστα 3-0. Αντ’ αυτού ήταν μόλις 1-0 με τον Σαλιμπούρ να σκοράρει στο πρώτο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν απολύτως τίποτα στο πρώτο ημίχρονο και στο 58’ βρέθηκαν με δύο γκολ στην πλάτη, όταν ο Σορμπόν με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Κομπουαρέ έδωσαν χώρο στη συνέχεια, οι Μασσαλοί προσπάθησαν να πιέσουν, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με μακρινό σουτ του Τοβάν και λάθος του γκολκίπερ Γιόνσον.