Μίλαν - Τορίνο 3-2

O Mπάκα έκανε σούπερ πρεμιέρα, πέτυχε χατ τρικ και η Μίλαν επικράτησε στην πρεμιέρα της Τορίνο με 3-2. Λυτρωτής ο Ντοναρούμα στις καθυστερήσεις.

Ο Σίνισα Μιχαϊλοβιτς επέστρεψε στο Σαν Σίρο μετά την απόλυσή του τον Απρίλιο, αυτή τη φορά ως τεχνικός της Τορίνο. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να... πληγώσει την πρώην του ομάδα, αφού ο Μπάκα με ένα απίθανο χατ τρικ έδωσε τη νίκη 3-2 στη Μίλαν. Σούπερ και ο Ντοναρούμε που κράτησε το τρίποντο. Αλλωστε και η παράδοση ήταν με τους Ροσονέρι, που είναι αήττητοι κόντρα στη Γκρανάτα από το 2001. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο α΄μέρος, είχαν ευκαιρίες με τους Σούσο, Νιανγκ, αλλά τη λύση έδωσε ο Μπάκα στο 38'. Ο Αμπάτε έκανε τη σέντρα και ο Κολομβιανός με ιδανική κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Με το καλημέρα της επανάληψης η Τορίνο ισοφάρισε. Ο Μολινάρο έκανε τη σέντρα , ο Ρομανιόλι έχασε τον Μπελότι και ο τελευταίος με κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Στο 50' όμως ήρθε η απάντηση του Μπάκα. Εξαιρετική σέντρα του Νιανγκ, ιδανικό στοπάρισμα του Κολομβιανού και άψογο τελείωμα για το 2-1! Στο 61' ο Μποναβεντούρα κέρδισε πέναλτι και ο Μπάκα ολοκλήρωσε το χατ τρικ! Η Τορίνο προσπάθησε να απαντήσει και στο 91' ο Μπασέλι πέτυχε το 3-2. Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει και στο 94' ο Μαρτίνρες κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Πελότα. Ο Μπελότι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ντοναρούμα με εξαιρετική επέμβαση κράτησε τη νίκη.