Πρεμιέρα με τεσσάρα η Ρόμα (vid)

Εντυπωσιακή η Ρόμα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, διέσυρε 4-0 την Ουντινέζε και πάει φουριόζα στον επαναληπτικό με την Πόρτο! Tραυματίστηκε ο Μανωλάς.

Η Ρόμα ήταν εξαιρετική στην πρεμιέρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ουντινέζε να απειλήσει. Η ομάδα του Σπαλέτι επικράτησε 4-0 και πάει με την ψυχολογία στα ύψη στο επαναληπτικό με την Πόρτο στο Ολίμπικο. Οι Τζιαλορόσι παρουσιάστηκαν με πέντε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα του Οπόρτο, με τον Μανωλά να είναι βασικός.  Εξαιρετικός ο Καρνέζης στο α' μέρος, είχε σωστές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Ναϊνγκολάν, Ελ Σαραουί και Τζέκο. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Βόσνιος πλάσαρε και... πανηγύρισε, αλλά λογάριαζε χωρίς τον Ελληνα γκολκίπερ, ο οποίος αντέδρασε απίθανα και κράτησε το μηδέν. Η πίεση απέδωσε καρπούς στην επανάληψη και σε 19 λεπτά όλα είχαν τελειώσει. Ο Περότι με δυο πέναλτι στο 65' και στο 75' σφράγισε τη νίκη, ο Τζέκο στο 82' πέτυχε το 3-0 και στο 84' ο Σαλάχ διαμόρφωσε το 4-0. Ωστόσο, ο Σπαλέτι μόνο... ήρεμος δεν ήταν μετά το τέλος του ματς, αφού ο Μανωλάς αποχώρησε στο 80' με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ενοχλήσεις αισθάνθηκε και ο Παρέδες.