Φιλική «εξάρα» για Εργοτέλη

Στο πρώτο του φιλικό για τη νέα σεζόν ο Εργοτέλης επικράτησε εύκολα με 6-0 της Αναγέννησης στα Γιαννιτσά.

Το πρώτο του φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τη νέα σεζόν έδωσε ο Εργοτέλης το Σάββατο (6/8). Αυτό παρακολούθησε τόσο ο πρόεδρος των Κρητικών, Γιώργος Βρέντζος, όσο και ο γραμματέας, Νίκος Γεωργιλαδάκης. Αντίπαλος ήταν η Αναγέννηση στα Γιαννιτσά, την οποία ο σύλλογος του Ηρακλείου φιλοδώρησε με έξι τέρματα.

Με δύο προσωπικά γκολ του Κατσικοκέρη έγινε γρήγορα το 2-0 μέσα σε δύο λεπτά (15', 16'), με το τρίτο τέρμα να έρχεται από αυτογκόλ των γηπεδούχων στο 30'. Ο Μανουσάκης ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ με δύο γκολ στο 61' και στο 65', με τον Καραλή να διαμορφώνει το τελικό 6-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι ο Γιάννης Χατζηνικολάου χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές, με αποτέλεσμα να αλλάξει σχεδόν όλη την αρχική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας σε όλους χρόνο συμμετοχής.

Η σύνθεση του Εργοτέλη: Σαβουϊδάκης, Ζουμπουλάκης, Σηφάκης, Τζανής, Πολυχρονάκης, Μισέλ, Βογιατζής (30' Στρατάκης), Μπερουασβίλι, Κοιλιάρας, Λεάλ, Κατσικοκέρης (30' Καϊμακαμούδης).

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Βασιλειάδης (υπό δοκιμή), Γενιτσαρίδης, Σηφάκης, Δημήτρης, Τσουμάγκας, Στρατάκης (60' Τσακάνι), Ρουσάκης, Καραλής, Κοιλιάρας, Χρηστάκης, Καϊμακαμούδης (60' Μανουσάκης).