Κόλαση και παράδεισος (vid)

Η Στουτγκάρδη υποβιβάστηκε ξανά μετά από 41 χρόνια, ενώ το γκολ του Τζιλομποτζί στο 89' έσωσε την Βέρντερ, στέλνοντας την Άιντραχτ στα μπαράζ.

Εκπληκτικό το φινάλε στην Bundesliga. Τα γκολ έπεφταν βροχή στην τελευταία αγωνιστική, με τον Τζιλομποτζί να στέλνει στον 7ο ουρανό την Βέρντερ στο 89’ και την Άιντραχτ στα μπαράζ με τη Νυρεμβέργη. Η Στουτγκάρδη ήθελε μόνο νίκη, για να ελπίζει, όμως ηττήθηκε με 3-1 από την Βόλφσμπουργκ και υποβιβάστηκε ξανά μετά από 41 χρόνια… Ο Γκέτσε πέτυχε δύο γκολ στην φιέστα της Μπάγερν, σε ματς που ίσως να ήταν το τελευταίο του με τους Βαυαρούς, ενώ στους ομίλους του Europa League προκρίθηκε η Σάλκε, που κέρδισε με 4-1 την Χόφενχαϊμ και τερμάτισε στην 5η θέση.

Ηρωας Τζιλομποτζί!
Στη Βρέμη το Βέρντερ-Αϊντραχτ ήταν τελικός παραμονής, με τους γηπεδούχους να θέλουν μόνο νίκη και τους φιλοξενούμενους να παίζουν και για την ισοπαλία. Ολα έδειχναν ότι η ομάδα της Φρανκφούρτης θα έπαιρνε αυτό που ήθελε καθώς κρατούσε το 0-0 μέχρι και το 89' αλλά σε εκείνο το σημείο ο Τζιλομποτζί από κοντά σκόραρε και έδωσε τη νίκη και την παραμονή στη Βέρντερ, στέλνοντας στα μπαράζ παραμονής (κόντρα στη Νυρεμβέργη στις 19 και 23 Μαΐου) την Αϊντραχτ.

Μια Αϊντραχτ, που θα μπορούσε να εξασφαλίσει την παραμονή από το πρώτο 45λεπτο αφού ήταν καλύτερη και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Ο Βίντβαλντ, όμως, αντέδρασε σωστά τόσο στο 2ο λεπτό, στην κεφαλιά του Μπεν Χατίρα, όσο και στο 20ο, στην προσπάθεια του Χασέμπε. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο αλλά στη συνέχεια η Βέρντερ ανέβηκε κάπως και έγινε για πρώτη φορά απειλητική στο 28' με την άστοχη κεφαλιά του Πισάρο. Το ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ και στην επανάληψη φαινόταν δύσκολο να αλλάξει κάτι αφού η Αϊντραχτ ήλεγχε την κατάσταση, απέναντι στην αγχωμένη Βέρντερ. Οσο η ώρα περνούσε, πάντως, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και τελικά λυτρώθηκαν στο 89', μέσα σε πανδαιμόνιο: Ο Πισάρο πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ, ο Ούτζα πρόλαβε να γυρίσει και ο Τζιλομποτζί από κοντά έγραψε το 1-0!

Στην άβυσσο η Στουτγκάρδη
Η Στουτγκάρδη ήθελε νίκη στο Βόλφσμπουργκ, μόνο και μόνο για να ελπίζει σε παραμονή μέσω των μπαράζ. Τελικά, δεν κατάφερε ούτε αυτό… Οι Σουηβοί δεν είχαν νεύρο στο ξεκίνημα, βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο ημίχρονο, πίεσαν στο τέλος και τελικά ηττήθηκαν με 3-1, για να γνωρίσουν ξανά τον υποβιβασμό μετά από 41 χρόνια. Το ματς ξεκίνησε με σοκ για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 11’ ο Άρνολντ από κοντά έκανε το 1-0, ενώ στο 29’ ο Σίρλε έκανε… βουνό την προσπάθεια των παικτών του Κράμνι για το 2-0.

Η τύχη είχε γυρίσει την πλάτη στη Στουτγκάρδη και στο 45’ το σουτ του Χάρνικ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάστελς. Το παιχνίδι κυλούσε με τους λύκους να έχουν τον έλεγχο, πριν ξυπνήσουν οι Σουηβοί μετά το 75’. Στο 78’ ο Νταντάβι με υπέροχο φάουλ σκόραρε απέναντι στην μέλλουσα ομάδα του για το 2-1 και έβαλε φωτιά στο ματς. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Βιεϊρίνια έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-1, το παιχνίδι έγινε ροντέο, ο Κάστελς έβγαλε εντυπωσιακά το φάουλ του Μαξίμ στο 83’ και τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ήταν στην επίθεση, ο Σίρλε έβαλε… ταφόπλακα για το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις

Με Λέβα και Γκέτσε στο «αντίο» του Πεπ
Στο τελευταίο ματς του Πεπ Γκουαρδιόλα στην Bundesliga ύστερα από την 3ετή θητεία του, η Μπάγερν νίκησε 3-0 το Ανόβερο φορώντας τις εντός έδρας εμφανίσεις της σεζόν 2016-17. Στο πάρτι έδωσε ακόμα πιο γιορτινό χαρακτήρα το γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 12’ με τον Πολωνό να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή που κόντραρε ύστερα από γύρισμα του Κομάν από δεξιά και απέμβαση αμυντικού (1-0). Ο Λέβα έγινε ο πρώτος ξένος που βάζει 30 γκολ σε μια σεζόν στην Bundesliga και πρώτος από τον Ντίτερ Μίλερ που το είχε κάνει με την Μπάγερν το 1977. Αφού ο Ριμπερί είχε ευκαιρία (18’) και το Ανόβερο διπλή φάση με Κλάους και Φοσούμ (22’), το 2-0 έγινε στο 28’ από τον Μάριο Γκέτσε, ο οποίος μετά την πάσα του Κομάν μπήκε στην περιοχή και έσκαψε ωραία την μπάλα πάνω από τον Τσίλερ. Στο 37’ ο Κομάν είχε δοκάρι με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος και το 54’ ο Γκέτσε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ -τρίτο στη φετινή Bundesliga- όταν ύστερα από κακή απομάκρυνση της άμυνας των φιλοξενούμενων βρήκε τη γωνία για το 3-0. Ο Πριμπ άγγιξε το γκολ στο 59’ και το 63’, όμως το γκολ για το Ανόβερο το πέτυχε στο 66’ ο Σόμπιεχ φεύγοντας οριακά και αφού έκανε ωραίο κοντρόλ και τελείωμα (3-1). Στο 68’ ο Πριμπ έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία αφού νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ουλραϊχ (πήρε τη θέση του Νόιερ νωρίς στην επανάληψη) για να απαντήσει για τους χαλαρούς Βαυαρούς ο Ριμπερί με δύο καλές στιγμές, όμως το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος αφού και ο Βιδάλ στο 90’ δεν κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Καλύτερη επίθεση ever η Ντόρτμουντ
Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε την Κολονία πριν πάει στο Βερολίνο για να παίξει τον τελικό του Κυπέλλου με την Μπάγερν Μονάχου και μετά το 2-2 έκανε νέο ρεκόρ γκολ στην ιστορία του συλλόγου. Η BvB έφτασε τα 82 φέτος στην Bundesliga και έσπασε την επίδοση που κρατούσε από το 2012-13. Στο 11’ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Γκονσάλο Κάστρο να πιάνει τρομερό σουτ εν στάσει εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι (1-0).

Η Κολονία όμως αντέδρασε και αφού έχασε ευκαιρία με τον Μπίτενκουρτ ισοφάρισε με τον Μοντέστ στο 27’ ύστερα από λάθος του Μπέντερ και γύρισμα του Ρίσε πάρε-βάλε από δεξιά (1-1). Ηταν το 15ο γκολ για τον Γάλλο επιθετικό στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 43’ ο Γιόγιτς έφυγε στην κόντρα και με καταπληκτική λόμπα νίκησε τον Μπίρκι για το 1-2, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, το γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-2 και το ρεκόρ επίθεσης για την Ντόρτμουντ, πέτυχε στο 75’ ο Μάρκο Ρόις.

Στους ομίλους του Europa η Σάλκε
Η Χόφενχαϊμ ήταν αδιάφορη και στο τελευταίο ματς του Αντρέ Μπράιτενραϊτερ στον πάγκο, η Σάλκε την κέρδισε με 4-1, για να τερματίσει στην 5η θέση και να πάρει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους βασιλικούς μπλε, καθώς μόλις στο 7’ μετά από ωραία ασίστ του Μπελχαντά ο Χούντελαρ έκανε από κοντά το 0-1, ενώ στο 14’ ο Τσούπο-Μότινγκ πέρασε και τον Μπάουμαν, πριν κάνει το 0-2! Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, όμως είδαν τον Ουτ να μειώνει σε 1-2 στο 41’, πριν φτάσει κοντά στο 2-2 στις καθυστερήσεις. Στο 49’ ο Φέρμαν στάθηκε πολύ τυχερός, καθώς γλίτωσε το αυτογκόλ μόνο και μόνο λόγω της «τεχνολογίας γραμμής» και ο Σανέ κόντρα στη ροή τελείωσε τα πάντα για το 1-3 στο 56’ με υπέροχη ατομική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως αντί να μειώσουν δέχθηκαν και τέταρτο γκολ στο 89’, όταν ο Σερ σκόραρε σε λάθος εστία.

Έκλεισε με νίκη η Γκλάντμπαχ
Η Γκλάντμπαχ είχε ουσιαστικά καπαρώσει την 4η θέση, καθώς η διαφορά τερμάτων με τους διώκτες της ήταν μεγάλη, όμως έκλεισε τη σεζόν με νίκη 2-0 επί της αδιάφορης Ντάρμσταντ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, είχαν δοκάρι με τον Χαν στο 17’ και πήραν το προβάδισμα που δικαιούνταν στο 31’ με τον Αζάρ. Ο Σούλου έσωσε σχεδόν στη γραμμή την προσπάθεια του Βέλγου, με τους παίκτες του Σούστερ να μην μπορούν να κάνουν και πολλά. Τα πουλάρια συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, πριν ο Χαν τα τελειώσει όλα, κάνοντας το 0-2 στο 63’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χέρμαν. Ο Χόφμαν είχε και δοκάρι για την Μπορούσια στο 77’, όμως το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Χ-αμένες και οι δυο
Μάιντς και Χέρτα είχαν εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή τους παρουσία και το μοναδικό διακύβευμα στη μεταξύ τους αναμέτρηση ήταν η 5η θέση, που στέλνει απευθείας στους ομίλους του Europa League. Τελικά, κατάφεραν με το 0-0 να στείλουν τη… Σάλκε. Το ματς ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να έχουν την περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως τον Στόκερ την πρώτη κλασική για την Χέρτα στο 17’, όταν ο Μπουσμάν έσωσε στην γραμμή. Στο 4 1’ ο Καλού έχασε και δεύτερη κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, που τουλάχιστον δεν το πλήρωσαν. Ο Κόρδοβα έφτασε μία ανάσα από το 1-0 στο 59’ και στη συνέχεια οι ευκαιρίες ήταν σπάνιο φαινόμενο. Στο 87’ η Χέρτα έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Σταρκ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

«Αντίο» με ήττα ο Χάζενχουτλ
Ο Χάζενχουτλ ανέβασε την Ίνγκολσταντ στην Bundesliga, την κράτησε εκεί στην παρθενική της σεζόν και αποφάσισε ότι ήρθε η ώρα για αλλαγή, υπογράφοντας στην Λειψία. Οι Βαυαροί στο τελευταίο του ματς το πάλεψαν, όμως ηττήθηκαν με 3-2 από την Λεβερκούζεν. Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Λέκι στο 12’, πριν ο τελευταίος ανοίξει το σκορ προ κενής εστίας στο 16’ για το 0-1 μετά από λάθος του Ραμάλιο. Οι ασπιρίνες ανέβασαν ρυθμό μετά το 25’ και έφτασαν στην ισοφάριση στο 31’, όταν μετά από υπέροχη προσπάθεια και ασίστ του Μπραντ, ο Αρανγκίς έκανε το 1-1. Η ανατροπή δεν άργησε να έρθει, όταν στο 37’ ο Μπελαράμπι εκτέλεσε το φάουλ (η μπάλα φαίνεται να κινείται) και ο Καμπλ έκανε το 2-1. Στο 61’ ο Κίσλινγκ έκανε εύκολα το 3-1 μετά από ασίστ του Μπελαράμπι, όμως οι Βαυαροί δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο 69’ σε 3-2 με πέναλτι του Χάρτμαν. Οι γηπεδούχοι έχασαν 3 κλασικές ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως τίποτα δεν άλλαξε.

Χαλαρή 3άρα
Αουγκσμπουργκ και Αμβούργο δεν είχαν κάτι να κυνηγήσουν στην τελευταία αγωνιστική, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορούσαν να παίξουν ωραίο, ελεύθερο ποδόσφαιρο. Αυτό έκαναν, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 3-1 και να κλείνουν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν. Κι όμως, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν καλύτερα και άνοιξαν το σκορ στο 11' με τον Φινμπόγκασον. Η απάντηση του Αμβούργου ήρθε με την ωραία προσπάθεια του Γκρέγκοριτς στο 36' (1-1) μετά την εκτέλεση φάουλ, για να έρθει το 1-2 στο 62' από την κοντινή προσπάθεια του Μίλερ μετά την ασίστ του Γκρέγκοριτς. Ο οποίος Γκρέγκοριτς, ολοκλήρωσε την πολύ καλή εμφάνιση του με το δεύτερο του γκολ στο 75', από κοντά μετά την εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.