Ιντερ - Εμπολι 2-1

Τα γκολ των Ικάρντι και Πέρισιτς ήταν αρκετά για να νικήσουν (2-1) οι Νερατζούρι την Εμπολι.

Βαθμολογικό κίνητρο δεν υπήρχε και αυτό φαινόταν... Ειδικά από την πλευρά της Ιντερ, η οποία έκανε κακό ματς αλλά αυτό λίγη σημασία έχει πλέον. Με τον Ικάρντι να πετυχαίνει το 4ο του γκολ σε ισάριθμους αγώνες με την Εμπολι και τον Πέρισιτς να έχει γκολ-ασίστ, οι Μιλανέζοι κλείδωσαν την 4η θέση, η οποία τουλάχιστον δίνει καλό εισιτήριο για το Europa League. Το πάλεψε όσο μπορούσε η Εμπολι, η οποία είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 στις καθυστερήσεις.

Η πρώτη καλή φάση του ματς ήταν το 1-0 της Ιντερ στο 12', όταν ο Πέρισιτς έφυγε στην κόντρα, γύρισε για τον Ικάρντι και αυτός εκτέλεσε τον Πελαγκότι. Λίγα λεπτά μετά, στο 15', οι Νερατζούρι έγιναν ξανά απειλητικοί στην αντεπίθεση αλλά ο πορτιέρε απέκρουσε αυτή τη φορά το σουτ του Πέρισιτς, για να έρθει η πρώτη καλή φάση της Εμπολι στο 26' με το σουτ του Σαπονάρα. Οι Τοσκανοί, τελικά, ισοφάρισαν στο 37' με το κοντινό πλασέ του Πουτσαρέλι, που πήρε ωραία μπροστά του την μπάλα, μετά το γύρισμα του Μακαρόνε αλλά η χαρά δεν κράτησε πολύ... Στο 40' ο Ικάρντι έδωσε στον Γιόβετιτς, ο Πελαγκότι απέκρουσε το διαγώνιο σουτ και στην επαναφορά ο Πέρισιτς έκανε πολύ εύκολα το 2-1. Δύο λεπτά μετά, ο Ικάρντι είχε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 αλλά στο τετ α τετ πλάσαρε ψηλά...

Στο δεύτερο μέρος η Ιντερ δεν ανέβασε ρυθμό και η Εμπολι προσπαθούσε και έκανε παιχνίδι στο Meazza, χωρίς πάντως αυτό να σημαίνει ότι γινόταν και απειλητική. Το ματς κυλούσε αρκετά ήρεμα και χωρίς τις μεγάλες φάσεις, μέχρι που ήρθε το 94ο λεπτό, όταν ο Κόστα -μετά την εκτέλεση κόρνερ- άγγιξε το 2-2 αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Χαντάνοβιτς, ο οποίος δεν θα μπορούσε να αντιδράσει.

Στην έδρα της Σασσουόλο κλείνει τις φετινές της υποχρεώσεις η Ιντερ. Σε απόδοση 3.70 στην Casino Rio Bet η νίκη των «νερατζούρι».