H Μάλαγα... έριξε τη Λεβάντε! (vid)

Τίτλοι τέλους στην Primera για τη Λεβάντε, αφού γνώρισε καταδικαστική ήττα 3-1 στο Ροσαλέδα από τη Μάλαγα. Φωνάζουν σωστά οι φιλοξενούμενοι!

Η Λεβάντε ήθελε μόνο νίκη για να μείνει ζωντανή στη μάχη της παραμονής, ωστόσο το Ροσαλέδα παρέμεινε και το βράδυ της Δευτέρας έδρα... καταραμένη! Ηττα 3-1, η έκτη σε επτά επισκέψεις, ωστόσο αυτή ήταν και καταδικαστική για το μέλλον της στην Primera! Η Μάλαγα έπαιξε για το... πριμ (αν τερματίσει στη δεκάδα υπάρχει μπόνους), η Λεβάντε έμεινε με τα τεράστια παράπονα για τη διαιτησία, αλλά και την πίκρα του υποβιβασμού! Στο 30' από ασίστ του Ρίκα, ο Τσοπ πέτυχε το 1-0 για τους Ανδαλουσιανούς! Ωστόσο, η απάντηση ήταν άμεση και ο Μοράλες τρία λεπτά πριν το τέλος του α' μέρους σημείωσε το 1-1. Πιο δυνατά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, πίεσαν τη Μάλαγα και βρέθηκαν κοντά στο γκολ! Στο 75' σημείωσαν τέρμα ξανά με τον Μοράλες, το πανηγύρισαν, αλλά τελικώς διαιτητής και βοηθός αποφάσισαν... λανθασμένα πως υπάρχει οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν περισσότερο και το... πλήρωσαν, στο 89' ο Τσοπ πέτυχε το 2-1 για τη Μάλαγα και στις καθυστερήσεις, από ασίστ του σκόρερ, ο Κάστρο διαμόρφωσε το 3-1.