Βέρντερ Βρέμης - Στουτγκάρδη 6-2

Συνεπής στο κρισιμότερο ραντεβού της χρονιάς η Βέρντερ Βρέμης, διέλυσε 6-2 τη Στουτγκάρδη, βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ... πέταξε σε αυτή τους Σουηβούς!

Στον... τελικό του Βέζερσταντιον η Βέρντερ Βρέμης φρόντισε να αποδείξει πως θέλει περισσότερο την παραμονή, διέλυσε 6-2 τη Στουτγκάρδη, την έριξε στη ζώνη υποβιβασμού, ενώ η ίδια κατάφερε να αναπνεύσει δυο αγωνιστικές πριν το τέλος! Η ομάδα της Βρέμης ξεπέρασε την ήττα... σοκ από το Αμβούργο, άφησε στην άκρη τα παράπονα για την Ομοσπονδία και με ένα... τρελό β' μέρος διέλυσε κάθε ελπίδα της αντιπάλου για θετικό αποτέλεσμα! Μόλις στο 10' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν από ασίστ του Πιζάρο ο Μπαρτέλζ πέτυχε το 1-0! Η απάντηση ήταν άμεση και στο 26' η Στουτγκάρδη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντινταβι. Ωστόσο, το αυτογκόλ του Μπαρμπα στο 33' έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Βέρντερ! Οι γηπεδούχοι πίεσαν και τρία λεπτά πριν το τέλος του α' μέρους, ο Οθτουνάλι πέτυχε το 3-1! Οι Σουηβοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη θέλοντας να μειώσουν για να μείνουν «ζωντανοί» στο ματς! Ο Μπαρμπα στο 53' μείωσε σε 3-2, αλλά οι ελπίδες για κάτι καλύτερο κράτησαν έντεκα λεπτά! Η Βέρντερ εκμεταλλεύθηκε τα κενά στην άμυνα της αντιπάλου και ήταν καταιγιστική! Ο Πιζάρο στο 64' από ασίστ του Γιουνούζοβιτς πέτυχε το 4-2, ενώ στο 80' από ασίστ Οθτουνάλι ο Μπαρτέλζ σημείωσε το 5-2! Στο 86' ο Ουζά διαμόρφωσε το 6-2. Η ομάδα του Σκρίπνικ θα αντιμετωπίσει εκτός την Κολωνία, ενώ στην τελευταία στροφή θα φιλοξενήσει την Αϊντραχτ. Στον αντίποδα, οι Σουηβοί υποδέχονται τη Μάιντς κι έπειτα θα παίξουν εκτός με τη Βόλφσμπουργκ!