Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεν 4-0

Η Παρί δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ρεν, την διέλυσε με 4-0 και ετοιμάζεται για νέο ρεκόρ βαθμών.

Οι Παριζιάνοι δεν είχαν και την καλύτερη παράδοση με την Ρεν τα τελευταία χρόνια, όμως εμφανίστηκαν ορεξάτοι και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 4-0, θέλοντας μόλις 1 βαθμό, για να κάνουν νέο ρεκόρ συγκομιδής στην Ligue 1.

Το σκορ στο ημίχρονο μπορεί να έδειχνε 0-0, όμως οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους ήταν πολλές. Οι ρενέ δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, δεν απείλησαν καθόλου και αν δεν είχαν τον Κοστίλ στο τέρμα, θα είχαν δεχθεί πολλά περισσότερα γκολ. Ντι Μαρία, Ιμπραΐμοβιτς και Καβάνι έχασαν κλασικές ευκαιρίες και όλα κρίθηκαν στην επανάληψη.

Στο 50’ ο Καβάνι άφησε ωραία στον Μάξγουελ, που με εκπληκτική ατομική ενέργεια στην περιοχή έκανε το 1-0! Στο 54’ ήρθε το 2-0 με τον Ιμπραΐμοβιτς και τα πάντα τελείωσαν. Ακολούθησε ένα καλό διάστημα της Ρεν, που ισορρόπησε, όμως μέχρι εκεί, καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλαν πάτησαν και πάλι το γκάζι, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Ιμπραΐμοβιτς (78’) και Καβάνι (90+1’).