Ρεν - Γκινγκάμπ 0-3

Η Γκινγκάμπ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της Βρετάνης, επιβλήθηκε με 3-0 της Ρεν και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή.

Το ντέρμπι της Βρετάνης εξελίχθηκε σε πανωλεθρία για τη Ρεν. Το ένστικτο της επιβίωσης υπερίσχυσε, με την Γκινγκάμπ να φεύγει από το «Ροαζόν» με μεγάλη νίκη 3-0 και ουσιαστικά να εξασφαλίζει την παραμονή στην Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, μπήκαν πιο δυνατά, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, με τον Μπριάν να χάνει τη σημαντικότερη ευκαιρία στο 32’. Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι ρενέ έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, όταν αρχικά ο Λεσλ και στη συνέχεια ο Γιάκομπσεν έβγαλαν στη γραμμή τις κεφαλιές των Αντρέ και Μεξέρ στο 50’ και στο 51’ αντίστοιχα. Φάνηκε ότι δεν ήταν η μέρα της Ρεν, με τον Ντιαλό να κάνει το 0-1 στο 63’, τον Μπριάν με πανέμορφο τακουνάκι το 0-2 στο 73’ και τον Σανκαρέ να ολοκληρώνει τον θρίαμβο της Γκινγκάμπ, κάνοντας το τελικό 0-3 στο 77’!