ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ

Αστέρας Τρίπολης - Βέροια 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Βέροια, ωστόσο επικράτησε 2-1 έχοντας το μυαλό του στην Ξάνθη, όπου τα μαντάτα δεν ήταν καλά.

Η Βέροια προηγήθηκε στην Τρίπολη, όμως ο Αστέρας παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη με τις αλλαγές, έκανε την ανατροπή, κέρδισε 2-1, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την έκτη θέση, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε της Ξάνθης στα Πηγάδια.

Έτσι ξεκίνησαν

Με 4-2-3-1 παρέταξαν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο προπονητές. Για τον Αστέρα ο Μπαντής ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τον Λούι να είναι δεξιά στην άμυνα, τον Κώστα Γιαννούλη αριστερά και τους Ζησόπουλου, Τριανταφυλλόπουλο στα στόπερ. Αμυντικά χαφ οι Ντουντού, Κουρμπέλης και μπροστά τους ο Στανισάβλιεβιτς δεξιά, ο Μάσα αριστερά και ο Δημούτσος επιτελικός. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ιωαννίδης.

Για τη Βέροια ο Καντιμοίρης πήρε θέση κάτω από τα γκολπόστ, με τον Μαλόν να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας, τον Δημήτρη Γιαννούλη το αριστερό και τους Πούγγουρα, Σιόντη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα χαφ οι Μπαλάφας, Άρτσε και μπροστά τους ο Μαγέφσκι δεξιά, ο Ανάκογλου αριστερά και ο Μεληκιώτης σε ρόλο επιτελικού. Μοναδικός προωθημένος ο Ναζλίδης.

Πρώτη φάση και γκολ η Βέροια

Η Βέροια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά και θέλησε να εκμεταλλευτεί τον προβληματικό στην άμυνα Αστέρα, που επίσης δεν μπορούσε να αναπτυχθεί. Κάτι που η «βασίλισσα του Βορρά» έπραξε στο 9', όταν ο Μαγέφσκι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, οι Αρκάδες αδράνησαν στην άμυνα και ο Μπαλάφας έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Ανέβηκε ο Αστέρας, αλλά...

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να πιέζουν ψηλά και στο 14' έχασαν μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ, με τον Μαγέφσκι να είναι σε άλλη μία εκτέλεση κόρνερ, απ' όπου απειλούσε η Βέροια, και τον Ναζλίδη να πιάνει την κεφαλιά με πλάτη στην εστία για να αποκρούσει ο Μπαντής. Άλλη μία στημένη φάση, αυτή τη φορά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαγέφκσι αρκετά έξω από την περιοχή, δε βρήκε στόχο για την ομάδα της Ημαθίας, τη στιγμή που ο Αστέρας πήρε... μπροστά μετά το 20'.

Σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως το πρόβλημα στην ανάπτυξη δεν τους έφερε και πολλές φάσεις. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια ήταν στο 25', όταν ο Ιωαννίδης δεν πρόλαβε να κάνει την κοντινή προβολή, ενώ στο 37' ο Αστέρας είχε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Μάσα να εκτελεί απευθείας το φάουλ από αριστερά και τον Κουρμπέλη να βάζει το πόδι του στην κίνηση για την προβολή στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, παρά ταύτα, η Βέροια σπατάλησε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία να πετύχει δεύτερο τέρμα, αφού ο Ναζλίδης έδωσε ωραία στον Ναζλίδη, που πλάσαρε τον Μπαντή για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Αστέρα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη μεγάλη φάση του συλλόγου της Τρίπολης στην εκπνοή, όταν ο Μάσα θέλησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Καντιμοίρη στο τετ α τετ, με τον γκολκίπερ της Βέροιας να τον σταματάει.

Αλλαγές, ανατροπή και δοκάρι

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με το γκολ του Μπαλάφα να κάνει τη διαφορά και τη «βασίλισα του Βορρά» να έχει το προβάδισμα, και στην επανάληψη οι αλλαγές του Χάβου άλλαξαν άρδην την εικόνα της ομάδας του και έφεραν την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 48' έφεραν το ματς στα ίσια.

Ο Τσάβες (αντί Ντουντού στο 46') άφησε στον Φούντα (αντί του κακού Στανισάβλιεβιτς στο 46') και αυτός έκανε με τη μία το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και τον Καντιμοίρη να τη χάνει μέσα από τα χέρια του για να καταλήξει στα δίχτυα του. Γεγονός που δεν εφυσήχασε τους Αρκάδες, που πήραν τα ηνία του αγώνα, με τη Βέροια να μην κάνει κάτι το ιδιαίτερο στο δεύτερο ημίχρονο, και είχαν φάσεις για την ανατροπή.

Στο 61' ο Μάσα βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καντιμοίρη, ο οποίος απέκρουσε το δυνατό σουτ του ίδιου παίκτη μέσα από την περιοχή στο 72'.

Τελικά, το 2-1 ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Μάσα, που ήταν ο καλύτερος της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος, εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Ναζλίδης δεν απομάκρυνε καλά, ο Παντελιάδης (που επίσης πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο) τροφοδότησε με κεφαλιά τον Ιωαννίδη και αυτός με νέα κεφαλιά νίκησε τον Καντιμοίρη για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και να χαρίσει τη νίκη στον Αστέρα.

Μάλιστα, οι Αρκάδες είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μάσα. Το τεχνικό πλασέ του Αργεντινού στο 78' «έβγαλε» ο γκολκίπερ της Βέροιας, ενώ δύο λεπτά αργότερα επιχείρησε να τον κρεμάσει με ψηλοκρεμαστό πλασέ πίσω από τη σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει εκτός.

Του τα... χάλασε ο ΠΑΣ

Έτσι, ο Αστέρας πήρε τη νίκη που ήθελε και είχε το μυαλό του στην Ξάνθη, όπου τα νέα δεν ήταν αυτά που ήθελε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε στα Πηγάδια και του χάλασε τα σχέδια για την έκτη θέση, που μπορεί να οδηγήσει στα πλέι οφ και στην Ευρώπη σε περίπτωση μη αδειοδότησης του Πανιωνίου. Με αυτόν τον τρόπο, οι Αρκάδες έμειναν εκτός πεντάδας για πρώτη φορά μετά από τρεις συνεχείς παρουσίες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Man of the match: Ο Πάμπλο Μάσα ήταν ο καλύτερος του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε να πετύχει άνετα ένα τέρμα κόντρα στη Βέροια.

Αδύναμος κρίκος: Για μία ακόμα φορά ο Ράντοσλαβ Μαγέφσκι απέδειξε γιατί ήταν ο παίκτης-κλειδί της Βέροιας καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν. Ο Πολωνός ήταν ο καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και μαζί του η Βέροια έκανε καλό ματς. Στην επανάληψη έριξε την απόδοσή του και η «βασίλισσα του Βορρά» δεν έκανε τίποτα.

Στο ύψος του: Οι αλλαγές άλλαξαν τον Αστέρα και έφεραν την ανατροπή. Ασίστ ο Τσάβες, γκολ ο Φούντας στο γκολ της ισοφάρισης, ασίστ ο Παντελιάδης στο τέρμα της ανατροπής.

Η γκάφα: Την έκανε ο Καντιμοίρης στο 48', καθώς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, και την πλήρωσε με την ισοφάριση του Αστέρα.

Το στραγάλι: Εύκολο έργο είχε ο Κουκουλάκης στην Τρίπολη, με τον Ηρακλειώτη ρέφερι να δείχνει την κίτρινη κάρτα όπου χρειάστηκε. Καλή δουλειά και από τους βοηθούς του, με μοναδικό λάθος μία υπόδειξη οφσάιντ στον Μαγέφσκι, ενώ έβγαινε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα με το σκορ να είναι στο 0-1.

Το ταμείο του Gazzetta: Η Βέροια προηγήθηκε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αλλά οι αλλαγές του Αστέρα άλλαξαν την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν την ανατροπή και τη νίκη. Ωστόσο, αυτή δεν είχε αντίκτυπο, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα «πέρασε» από τα Πηγάδια, όπου επικράτησε της Ξάνθης, και «κλείδωσε» την έκτη θέση, που είναι πιθανό να οδηγήσει στα πλέι οφ και στην Ευρώπη, αν δεν πάρει άδεια ο Πανιώνιος (αναμένεται η απόφαση για την έφεση των «κυανέρυθρων»). Γεγονός που άφησε τους Αρκάδες εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων, ύστερα από τρεις συνεχείς παρουσίες σε αυτές.

Συνθέσεις ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Μάκης Χάβος): Μπαντής, Λούι, Τριανταφυλλόπουλος, Ζησόπουλος, Γιαννούλης Κ. (72' Παντελιάδης), Ντουντού (46' Τσάβες), Δημούτσος, Κουρμπέλης, Στανισάβλιεβιτς (46' Φούντας), Μάσα, Ιωαννίδης.

Βέροια (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Καντιμοίρης, Μαλόν (66' Ετζενγκέλε), Γιαννούλης Δ., Πούγγουρας, Σιόντης, Μπαλάφας, Άρτσε, Μαγέφσκι (76' Μάνος), Ανάκογλου, Ναζλίδης, Μεληκιώτης (51' Γιουσούφ).