Μπολόνια - Τορίνο 0-1

Με πέναλτι του Μπελότι στο 93' η Τορίνο πέρασε από την Μπολόνια (0-1) και βελτίωσε τη θέση της στη βαθμολογία.

Ροσομπλού και Γκρανάτα είχαν όλες τις προϋποθέσεις για να προσφέρουν θέαμα στο Renato Dall' Ara αφού άγχος δεν υπήρχε για κανέναν. Τελικά δεν το έκαναν αλλά αυτό δεν πείραξε καθόλου την ομάδα του Τζιαμπιέρο Βεντούρα αφού πήρε την 3η σερί νίκη χάρη στο πέναλτι του Μπελότι στο φινάλε. Ετσι, η Τορίνο ανέβηκε στη 10η θέση, αφήνοντας πίσω της την Μπολόνια του Ρομπέρτο Ντοναντόνι.

Το ματς άρχισε με την Γκρανάτα να απειλεί στο 3' με το σουτ του Μαρτίνες που απέκρουσε ο Μιράντε, για να πάρουν στη συνέχεiα την κατοχή οι Ροσομπλού. Οι δύο ομάδες έδωσαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν και καλές φάσεις στους θεατές, με συνέπεια το πρώτο μέρος να λήξει, φυσιολογικά, χωρίς γκολ. Στην επανάληψη η Μπολόνια μπήκε πιο δυνατά, είχε το πρώτο σουτ προς την εστία με τον Ζούνιγκα στο 56' και στο επόμενο λεπτό άγγιξε το γκολ καθώς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι μετά την ωραία προσπάθεια του Τζακερίνι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αλλά δυσκολεύονταν να κάνουν φάσεις αφού η Τορίνο ήταν σοβαρή ανασταλτικά και στο τέλος βγήκε μπροστά και πήρε και τη νίκη! Η ομάδα του Βεντούρα απείλησε στο 90' με τον Μαρτίνες και στο 93' πήρε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ροσετίνι στον Μπελότι, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση για το 0-1, με το 10ο του γκολ φέτος.