Χανιά - Τρίκαλα 2-2

Τρομερό παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη στα Χανιά, με τον ΑΟΧ να έρχεται ισόπαλος 2-2 με τα Τρίκαλα σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κερδίζουν στο 85' όταν και προηγήθηκαν με 1-2.

Ένα πολύ καλό παιχνίδι είδαμε στα Χανιά εκεί όπου ο ΑΟΧ έμεινε στο 2-2 με τα Τρίκαλα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 85' και να χάνουν το τρίποντο στο 89'!

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τα Τρίκαλα καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, πριν καν συμπληρωθούν 20 δευτερόλεπτα ο Κουσκουνάς με δεξί πλασέ έκανε το 1-0. Στο 17' ήρθε η απάντηση από τα Χανιά, όταν ο Μουμίν τράβηξε τον Γκέσιο και ο τελευταίος που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν έχασαν κάποια σπουδαία ευκαιρία και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά οι ευκαιρίες τους δεν ήταν ικανές να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Τελικά βρήκαν τη λύση και πέτυχαν το γκολ από τα 11 βήματα. Ο Ριζογιάννης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Στεφάνοβιτς και έκανε στο 85' το 1-2, με τα Τρίκαλα να δείχνουν πως τελικά θα φύγουν με το τρίποντο από τα Χανιά.

Όμως ο Δεινόπαπας είχε αντίθετη γνώμη. Κεφαλιά του Γκέσιου μετά από φάουλ του Μασάδο και ο πρώτος με προβολή έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα στο 89', διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Οι γηπεδούχοι, ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ιωαννίδη.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Ριζογιάννης, Νιάρος (46’ Γκμπαλέ), Παπαπαναγιώτου, Σαρακατσάνος, Μουμίν, Σερτζίνιο, Βρούτσινα (72’ Χαροντάκης), Ναβάρο (46’ Δουκάκης), Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς

ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Ιωαννίδης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Παγώνης, Μασάδο, Σάντερσον, Χατζηλιάδης (73’ Νάκας/90+3' Καμινιώτης), Δεινόπαπας, Τσούτσης, Γκέσιος