Σάλκε - Ντόρτμουντ 2-2

Ο Τούχελ έκανε πολλές αλλαγές, η Ντόρτμουντ έμεινε στο 2-2 με τη Σάλκε και αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα, διαλέγοντας την... Λίβερπουλ.

Ο Τούχελ αποφάσισε να αλλάξει όλη την επίθεση της ομάδας του στο ντέρμπι με τη Σάλκε, όμως και πάλι η Ντόρτμουντ έδειξε την ποιότητά της. Το τελικό 2-2 έδειξε την προτίμηση της Μπορούσια στο Europa League, καθώς η Μπάγερν κάθεται, πλέον, πολύ πιο αναπαυτικά στην κορυφή. Οι βασιλικοί μπλε από την άλλη απογοήτευσαν και έχασαν και άλλο έδαφος στη μάχη της 4άδας, έχοντας και πολύ δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν πολύ κακό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, όμως είχαμε όλες κι όλες τρεις φάσεις. Η πρώτη κλασική ευκαιρία χάθηκε για την Ντόρτμουν στο 23’ με τον Πούλισιτς, ενώ στο 33’ ο Σανέ απάντησε, όμως η μπάλα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπούρκι. Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε με τον Καϊσάρα στο 40’ και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Μπορούσια, όταν στο 49’ ο Καγκάβα με υπέροχη λόμπα έκανε το 0-1 και το ματς επιτέλους άνοιξε. Η ισοφάριση ήρθε στο 51’, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Σανέ έκανε το 1-1, ενώ στο 53’ ο Φέρμαν έβγαλε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Μχιταριάν. Στο 56’ η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι το προβάδισμα, όταν η άμυνα της Σάλκε κοιμήθηκε και ο Γκίντερ με κεφαλιά έκανε το 1-2! Στο 66’ οι γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου την απάντηση, όταν ο Παπασταθόπουλος ανέτρεψε τον Χούντελαρ εντός περιοχής και ο Ολλανδός έκανε το 2-2 από την άσπρη βούλα. Καγκάβα (71’) και Μάιερ (90+1’) δεν κατέφεραν να νικήσουν Φέρμαν και Μπούρκι αντίστοιχα, με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος.