Γκινγκάμπ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-2

Η Παρί Σεν Ζερμέν προφύλαξε σχεδόν ολόκληρη την ομάδα ενόψει Σίτι και επικράτησε εκτός έδρας της Γκινγκάμπ με δύο γκολ του Λούκας Μόουρα (0-2).

Ο Λοράν Μπλαν δεν είχε λόγο να ρισκάρει τίποτα κόντρα στην Γκινγκάμπ -είχε μόλις μία ήττα στα τελευταία 7 εντός έδρας ματς- και παρέταξε σχήμα με πολλούς αναπληρωματικούς σε βαθμό που ήταν η νεότερη ομάδα των Παριζιάνων στην Ligue1 από τη σεζόν 1990-91 με μέσο όρο ηλικίας 23 χρόνια και 4 μήνες. Παρά το γεγονός αυτό, η κύριαρχος του γαλλικού ποδοσφαίρου δεν είχε πρόβλημα και με δύο γκολ του Λούκας στο δεύτερο μέρος πήρε ένα ακόμα τρίποντο στο Championnat.

Το άσχημο νέο για τον Μπλαν ήταν ότι στο πρώτο μέρος ο βασικός του τερματοφύλακας, Τραπ, συγκρούστηκε με τον Κουρζάβα και αναγκάστηκε να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο., Οι γηπεδούχοι ήτα αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Ερντίνγκ να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του Μάρτινς Περέιρα. Το ματς δεν είχε πολλές καθαρές φάσεις και στη συνέχεια η Παρί είχε καλή στιγμή όταν ο Κουρζάβα τσίμπησε την μπάλα μετά το κόρνερ του Οτζεντά αλλά ο Λούκας δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο ημίχρονο ο Τραπ έδωσε στη θέση του στον Σιρίγκου και στο 56’ οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ με τον Λούκας ο οποίος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που παραχώρησε ο Σορμπόν για μαρκάρισμα στον Ν’ Κουνκού μέσα στην περιοχή (0-1). Ο Βραζιλιάνος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο ματς και έκανε το 0-2 στο 71’ με ψύχραιμο πλασέ ύστερα από την πάσα του Κουρζάβα στην αντεπίθεση (0-2).

Γκινγκάμπ (Ζοσλέν Γκουβερνέκ): Λεσλ, Μάρτινς-Περέιρα, Γιάκομπσεν, Σορμπόν, Κερμπράτ, Ντιαλό (81’ Καρντί), Σανκαρέ, Ζιρές (62’ Μπλας), Κοκό, Μπριάν, Ερντίνγκ (62’ Ντεμπελέ).

Παρί Σεν Ζερμέν (Λοράν Μπλαν): Τραπ (46’ Σιρίγκου), Φαν Ντερ Βιλ, Μαρκίνιος (88’ Ριμανέ), Κιμπέμπε, Κουρζάβα, Σταμπουλί, Ματουιντί, Κιμπέμπε, Ματουιντί, Σταμπουλί, Λούκας Μόουρα, Ν’ Κουνκού, Οτζεντά, Αγκουστίν (91’ Μεϊτέ).