Μονπελιέ - Λυών 0-2

Δύο γκολ του Κορνέ από το πρώτο μέρος στάθηκαν αρκετά για την Λυών, που έφυγε με μεγάλη νίκη με 2-0 από το Μονπελιέ.

Η Μονπελιέ έχει βελτιωθεί πολύ υπό τις οδηγίες του Αντζ, όμως παρά τις καλές εμφανίσεις, τις τελευταίες εβδομάδες δεν μπορεί να μαζέψει βαθμούς. Μία από τα ίδια και στο ματς με την Λυών, που είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο, πιέστηκε στην επανάληψη, όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κορνέ, κράτησε τη νίκη, για να πιάσει την Μονακό στην 3η θέση.

Το ματς ήταν ανοιχτό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή και να φτάνουν στο γκολ στο 34', όταν μετά από κλέψιμο του Λακαζέτ στη μεσαία γραμμή, ο Φερί έδωσε την ασίστ στον Κορνέ, που πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Το 0-2 ήρθε μόλις 6' αργότερα, όταν αυτή τη φορά ο Λακαζέτ έδωσε την ασίστ και ξανά ο Κορνέ από κοντά έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν περισσότερο, πίεσαν, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος.