Χέρτα - Αννόβερο 2-2

Μετά την 5άρα από την Γκλάντμπαχ, η Χέρτα έμεινε στο 2-2 με το τελευταίο Αννόβερο, το οποίο εμφανίστηκε βελτιωμένο με τον νέο προπονητή.

Πριν μία εβδομάδα οι Βερολινέζοι πήραν ένα σκληρό μάθημα στο Μένχεγκλαντμπαχ, για να πάρει φωτιά η μάχη της εξόδου στο Champions League. Μια μάχη στην οποία η Χέρτα είναι δυνατά μέσα αλλά αν δεν συνέλθει άμεσα θα βρεθεί εκτός γιατί γκέλες σαν κι αυτή με το καταδικασμένο Αννόβερο μπορεί να στοιχίσουν ακριβά. Οπως ακριβά στοίχισε στους ουραγούς το γεγονός ότι δεν άλλαξαν νωρίτερα προπονητή.

Το ματς άρχισε με γκολ για την Χέρτα καθώς στο 3' έγινε το γύρισμα από αριστερά και ο Ιμπίσεβιτς πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα (1-0). Αυτό, προφανώς, έκανε τους γηπεδούχους να σκεφτούν ότι θα έχουν εύκολο έργο, με συνέπεια στα επόμενα λεπτά να χρειαστούν τις επεμβάσεις του Γιάρσταϊν και το... δοκάρι για να αποφύγουν την ισοφάριση. Οχι για πολύ όμως αφού στο 18' ο Σόμπιχ με πλασέ, μετά την κάθετη, έκανε το 1-1. Η εξέλιξη αυτή μάλλον σόκαρε τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και αυτό λίγο έλειψε να το πληρώσουν...

Το Αννόβερο είχε πολύ καλή απόδοση, έβγαινε απειλητικά μπροστά και στο 58' ο Σμίντεμπαχ με πλασέ και με τη βοήθεια του δοκαριού, μετά το γύρισμα από αριστερά, έκανε το 1-2! Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν έτοιμοι να φύγουν με μεγάλη νίκη από το Βερολίνο αλλά στο 72' ο Καλού ήταν εκεί που έπρεπε, στο πίσω δοκάρι, για να πάρει την μπάλα και να ισοφαρίσει (2-2). Οι γηπεδούχοι είχαν ένα 20λεπτο στη διάθεση τους για να βάλουν το τρίτο γκολ και να πάρουν τη νίκη αλλά οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα.