Ιντερ - Τορίνο 1-2

Η Ιντερ προηγήθηκε αλλά η Τορίνο γύρισε το ματς στην επανάληψη παίρνοντας σπουδαία νίκη (1-2) σε βάρος των Νερατζούρι που έπαιξαν για 20 λεπτά με 9 παίκτες.

Ηττα που την αφήνει ουσιαστικά εκτός μάχης για την 3η θέση της Serie A υπέστη από την Τορίνο η Ιντερ. Οι Νερατζούρι παρότι προηγήθηκαν νωρίς δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους τρεις βαθμούς και αφού έμειναν με 9 παίκτες και έχασαν 1-2, βρίσκονται στο -8 από την Ρόμα με 7 αγωνιστικές να απομένουν. Για πρώτη φορά μετά το 1948 κάνει δύο σερί νίκες στο Meazza η Γκρανάτα, που πήρε μεγάλη νίκη και ανέβηκε βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Ο Χαντάνοβιτς έπεσε στα πόδια του Μάξι Λόπες μετά τη σέντρα του Αντρέα Μπελότι, όμως η Ιντερ είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς και από αυτήν άνοιξε το σκορ. Στο 11’ το σουτ του Μπρόζοβιτς βρήκε μέσα στην περιοχή στο χέρι του Μορέτι (πέρυσι είχε πετύχει το γκολ για το 0-1 στο 94’) και ο Μάουρο Ικάρντι μετέτρεψε σε γκολ το αυστηρό πέναλτι ν (1-0). Ο Μπρόζοβιτς είχε δύο καλές στιγμές ενώ στη μία από αυτές ο Ικάρντι περίμενε πάσα για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και ο Μιράντα δεν βρήκε στόχο έπειτα από φάουλ.

Στην επανάληψη η Τορίνο βγήκε πιο επιθετικά, ο Μπόβο έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπελότι, ο Ιταλός επιθετικός νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς, όμως η Γκρανάτα κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 55’ ο Μολινάρο έφυγε από αριστερά από τον Σαντόν και από δύσκολη γωνία νίκησε τον Σλοβένο keeper της Ιντερ για το 1-1 με το πρώτο του γκολ στην Serie A τα τελευταία δύο χρόνια. Δύο λεπτά αργότερα, τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους Νερατζούρι αφού ο Μιράντα είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, για να χάσει νέα ευκαιρία ο Μπελότι με κεφαλιά ενώ ο Βίβες δεν βρήκε στόχο εκτός περιοχής.

Ο Παντέλι έκανε μεγάλη επέμβαση στην κεφαλιά του Ικάρντι και στο 72’ ήρθε η απόλυτη καταστροφή για την ομάδα του Μαντσίνι. Ο Μπελότι βγήκε μόνος μετά το τακουνάκι του Μάξι Λόπες και δεν φάνηκε να ανατρέπεται από τον Ναγκατόμο ο οποίος πήρε απευθείας κόκκινη και άφησε την Ιντερ με 9 παίκτες. Ο Μπελότι ξεγέλασε τον σπεσιαλίστα στις αποκρούσεις πέναλτι, Χαντάνοβιτς, και έκανε το 1-2. Στις καθυστερήσεις ο Μπαζέλι είχε δοκάρι με σουτ εκτός περιοχής και ο Εντερ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα μετά το κόρνερ του Πέρισιτς.

Ιντερ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαντάνοβιτς, Σαντόν (85’ Εντερ), Μιράντα, Ζέσους, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Λιάγιτς (59’ Μουρίγιο), Παλάσιο, Πέρισιτς, Ικάρντι (71’ Μπιαμπιανί).

Τορίνο (Τζανπιέρο Βεντούρα): Παντέλι, Μορέτι, Γιάνσον, Μπόβο, Μπρούνο Πέρες, Ομπι (56’ Μπαζέλι), Βίβες (67’ Γκάτσι), Μπενάσι (79’ Φάρνερουντ), Μολινάρο, Μπελότι, Μάξι Λόπες.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (2/4)
Κάρπι-Σασουόλο 1-3 (25' Γκαλιόλο-4' Σανσόνε, 36' Ντεφρέλ, 73' Ατσέρμπι)
Γιουβέντους-Εμπολι 1-0 (44' Μάντζουκιτς)
Κυριακή (3/4)
Ουντινέζε-Νάπολι 3-1 (14' πεν.,45' Μπρούνο Φερνάντες, 57' Τερό-24' Ιγουαΐν)
Αταλάντα-Μίλαν 2-1 (44' Πινίγια, 62' Γκόμες-5' πεν. Λουίζ Αντριάνο)
Κιέβο-Παλέρμο 3-1 (6' Κατσιατόρε, 53' Ριγκόνι, 74' Μπίρσα-28' Τζιλαρντίνο)
Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 1-1 (24' Ιλιτσιτς-39' Αλβαρες)
Τζένοα-Φροζινόνε 4-0 (43',59',76' Σούσο, 72' Ριγκόνι)
Λάτσιο-Ρόμα 1-4 (75' Παρόλο-15' Ελ Σαραουί, 64' Τζέκο, 83' Φλορέντσι, 87' Περότι)
Ιντερ-Τορίνο 1-2 (17' πεν. Ικάρντι-55' Μολινάρο, 73' πεν. Μπελότι)