Γκλάντμπαχ - Χέρτα 5-0

Η Γκλάντμπαχ ήταν εντυπωσιακή, διέλυσε με 5-0 την Χέρτα και την πλησίασε στο -3, ανεβαίνοντας στην 4η θέση.

Η Γκλάντμπαχ ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο μέρος και υποχρέωσε την Χέρτα στην πιο βαριά της ήττα με τον Νταρντάι στον πάγκο. Τα πουλάρια διέλυσαν με 5-0 τους πρωτευουσιάνους, για να ανέβουν στην 4η θέση και να βάλουν φωτιά στη μάχη για την 3η, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και ξεκίνησαν ιδανικά, καθώς στο 14’ έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Χέρτα, με τον Νταούντ να δίνει την ασίστ και τον Αζάρ να πλασάρει ιδανικά για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν και τα πάντα τελείωσαν στην επανάληψη. Στο 60’ ο Χαν με πολύ ωραία προσπάθεια και δυνατό σου εντός περιοχής έκανε το 2-0, ενώ από εκεί και πέρα η Χέρτα κατέρρευσε. Στο 76’ ο Χέρμαν έκανε από κοντά το 3-1, στο 80’ ο Αζάρ το 4-1, ενώ το τελικό 5-1 έκανε ο Τροαρέ στο 85’!