Κάρπι - Σασουόλο 1-3

Η Κάρπι δεν προβλημάτισε την Σασουόλο, που πέρασε με 1-3 και είναι στο -1 από την Μίλαν και την 6η θέση.

Ο Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο παίζει αρκετά το τελευταίο διάστημα για την Μίλαν και γενικά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, γίνεται κουβέντα γύρω από το πρόσωπο του. Αν έχει αποφασίσει ότι το καλοκαίρι μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω, τότε θα είναι ιδανικό να αφήσει την Σασουόλο στην Ευρώπη. Δεν είναι εύκολο αλλά είναι πιθανό αφού οι Νεροβέρντι με Σανσόνε, Ντεφρέλ και Ατσέρμπι πέρασαν από τη Μόντενα με το 3-1 επί της Κάρπι, η οποία δίνει τη μάχη της για παραμονή. Ούτε για αυτούς είναι εύκολος ο στόχος τους αλλά είναι, επίσης, πιθανός...

Τοποθετώντας ένα στοίχημα στη μονομαχία Μπαρτσελόνα - Ρεάλ, αν κερδίσεις, η Vistabet πιστώνει έως 100€ στα κέρδη σου.

Το ματς άρχισε ιδανικά για την Σασουόλο αφού ο Ντεφρέλ έβγαλε για τον Σανσόνε και αυτός στο τετ α τετ τελείωσε όπως έπρεπε (0-1). Με προβάδισμα από νωρίς οι Νεροβέρντι έκαναν το παιχνίδι τους και χρειάστηκε η επέμβαση του Μπέλετς σε σουτ του Μπεράρντι για να μείνουν στο ματς οι γηπεδούχοι. Και αφού έμειναν, στο 25' με την κεφαλιά του Γκαλιόλο μετά το φάουλ του Πασιούτι ισοφάρισαν (1-1). Δεν το κράτησαν πολύ όμως αφού ένα 10λεπτο μετά, στο 36', ο Σανσόνε γύρισε για τον Ντεφρέλ και αυτός έκανε το 1-2, έχοντας απέναντι μια άμυνα που κοιτούσε... Οπως κοιτούσε και αυτή της Σασουόλο τον Μανκόζου λίγα λεπτά μετά, από κανονική θέση, να χάνει την ευκαιρία του 2-2...

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για να τελειώσουν τον αγώνα αλλά οι Ντεφρέλ και Μπεράρντι τις έχασαν, χωρίς πάντως αυτό να στοιχίσει. Το 1-3, άλλωστε, ήρθε τελικά στο 73' από την κεφαλιά του ελεύθερου Ατσέρμπι μετά το κόρνερ του Σανσόνε (ένα γκολ και δύο ασίστ), για να εξασφαλιστεί εύκολα το τρίποντο.