Μπορντό - Μπαστιά 1-1

Στο ντεμπούτο του Ραμέ στον πάγκο η Μπορντό δεν αναγεννήθηκε και έμεινε στο 1-1 με την Μπαστιά.

Ο Σανιόλ πλήρωσε το μάρμαρο της κάθετης πτώσης της Μπορντό, όμως ούτε η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία κατάφερε να φέρει την αναγέννηση. Οι Γιρονδίνοι έμειναν στο 1-1 με την Μπαστιά και κινδυνεύουν να βρεθούν στη μάχη της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος, όμως από καθαρές ευκαιρίες τίποτα. Σπάνια πάτησαν περιοχή και όταν το έκαναν, οι τελικές προσπάθειες δεν ήταν καλές. Οι Κορσικανοί αποφάσισαν να παίξουν μόνο άμυνα και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη, μόνο που οι καλύτερες ευκαιρίες χάθηκαν για την Μπαστιά. Ο Αγιτέ στο 66' δεν κατάφερε να νικήσει τον Πριό, με την Μπορντό να παίρνει το προβάδισμα στο 82' με μακρινό σουτ του Κοντέντο. Η χαρά των γηπεδούχων, όμως, δεν κράτησε για πολύ, με τον Αγιτέ να χάνει νέα τεράστια ευκαιρία στο 83' και τον Νγκαντό να κάνει το 1-1 με κεφαλιά στο 84'.