Λυών - Ναντ 2-0

Η Λυών επιβλήθηκε δύσκολα με 2-0 της Ναντ και συνεχίζει να είναι από τα φαβορί για την 3η θέση στην Ligue 1.

Μάχη με άρωμα Champions League στο «Παρκ Ολιμπίκ», όπου η Λυών πήρε μεγάλη νίκη 2-0 στο τελευταίο 10λεπτο, για να παραμείνει από τα φαβορί για την 3η θέση. Το ματς δεν ήταν καλό, με τον Γκεζάλ να έχει δοκάρι στο ξεκίνημα, τους λιονέ την υπεροχή, όμως τις φάσεις να είναι ελάχιστες.

Για την ακρίβεια, δεν είχαμε καμία κλασική μέχρι το τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη για τα καναρίνια ήρθε στο 79', όταν το σουτ του Τόμασον λίγο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ. Όλα έδειχναν ότι πάμε για ένα ωραιότατο 0-0, όμως ο 19χρονος Γκαετάν Περέν είχε άλλη άποψη. Ο νεαρός επιθετικός πέρασε στο ματς στο 82' και 30 δευτερόλεπτα αργότερα με την πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 2-0 με το πρώτο του επαγγελματικό γκολ! Ο Γκεζάλ έκανε την προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στην προσπάθειά του να σεντράρει και ο Περέν με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν, με την Λυών να φτάνει και σε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, όταν ο Φερί κέρδισε πέναλτι και ο Λακαζέτ έκανε το τελικό 2-0 στο 90+4'.