Ξέσπασε η Ανζέρ!

Η Ανζέρ διέλυσε με 5-1 την Λοριάν και συνεχίζει τα όνειρα Ευρώπης. Νίκες για Λιλ, Τουλούζ και Γκινγκάμπ.

Η Ανζέρ επέστρεψε στις νίκες μετά από 7 αγωνιστικές και ξέσπασε στην Λοριάν, την οποία διέλυσε με 5-1, για να συνεχίσει να κάνει όνειρα Ευρώπης. Το δρόμο προς τη μεγάλη νίκη άνοιξε ο Κετκεό με εκπληκτική ατομική προσπάθεια στο 14', ενώ οι βακαλάοι είχαν καταρρεύσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μανγκανί έκανε το 2-0 στο 33', ο Σαΐς το 3-0 στο 39', ενώ ο Γουάρις μείωσε σε 3-1 στο 41', δίνοντας μικρή ελπίδα στην ομάδα του. Το ματς ήταν ανοιχτό στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι παρέμεναν καλύτεροι, όμως έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να δούμε ξανά γκολ. Στο 81' ο Εντόι έκανε το 4-1, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μανγκανί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το τελικό 5-1 στο 1' των καθυστερήσεων.

Καταδίκη για Τουλούζ
Η Τουλούζ πρέπει να παίρνει βαθμούς σε όλα τα ματς, προκειμένου να μείνει στην κατηγορία, όμως δεν κατάφερε απέναντι στην Λιλ, από την οποία ηττήθηκε με 1-0. Ο Αμαλφιτάνο άνοιξε το σκορ για τους λιλουά, που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με τους βιολέ να πιέζουν στο τέλος, όμως τίποτα να μην αλλάζει.

Με ανατροπή η Καέν
Η Τρουά προσπάθησε να ξεπλύνει την ντροπή από την συντριβή με την Παρί, όμως ηττήθηκε από την Καέν με 2-1, παρότι προηγήθηκε. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 22' με κεφαλιά του Ζαβιέρ, όμως οι καενέ πίεσαν πολύ στη συνέχεια και ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο, όταν στο 35' ο Γιαχία έκανε το 1-1. Οι παίκτες του Γκαράντ συνέχισαν την πίεση και στο δεύτερο μέρος, με τον Ροντλέν να κάνει το τελικό 2-1 στο 54'.

Μεγάλο διπλό η Γκινγκάμπ
Ντέρμπι για την παραμονή ανάμεσα σε Ρεμς και Γκινγκάμπ, με την δεύτερη να παίρνει μεγάλη νίκη με 1-0. Ο Σανκαρέ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 28', με τους γηπεδούχους να πιέζουν όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα, να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος, όμως το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.