Μπακασέτας, το 20ό χατ τρικ του Πανιωνίου!

Νίκος Τσιώκος

Ο Γιώργος Δέδες ήταν ο πρώτος που πέτυχε χατ τρικ με τη φανέλα του Πανιωνίου και ο Τάσος Μπακασέτας έγινε ο 20ός με αυτό που σημείωσε κόντρα στην Ξάνθη. Τελευταίος ο Εστογιανόφ και Έλληνας ο Κάφαλης.

Δεν πετυχαίνει κάθε μέρα χατ τρικ ένας ποδοσφαιριστής του Πανιωνίου. Για την ακρίβεια οι «κυανέρυρθοι» είχαν να δουν παίκτη τους να σημειώνει τρία γκολ σ' ένα ματς από τη σεζόν 2008-2009, όταν ο Φαμπιάν Εστογιανόφ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με τον Πανθρακικό. Κάτι που έπραξε την Κυριακή (13/3) και ο Τάσος Μπακασέτας, με... θύμα μία άλλη ομάδα της Θράκης, την Ξάνθη.

Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός έγινε ο 20ός ποδοσφαιριστής που πέτυχε χατ τρικ με τη φανέλα των Νεοσμυρνιωτών για να μπει στη λίστα που βρίσκονται ονόματα-θρύλοι του συλλόγου. Έτσι, βάδισε και αυτός στον δρόμο που χάραξε ο Γιώργος Δέδες, ο οποίος την αγωνιστική περίοδο 1964-1965 έγινε ο πρώτος με τρία τέρματα σ' ένα παιχνίδι με τα «κυανέρυθρα».

Τότε ήταν με αντίπαλο τον Παναιγιάλειο, τον οποίο διέσυρε με το εμφατικό 7-1, ενώ τρεις σεζόν μετά (1968-1969) το έκανε ξανά στο 4-1 επί της Βέροιας. Μάλιστα, στα τότε δημοσιεύματα τονίζεται ότι τα γκολ κόντρα στον Παναιγιάλειο μπήκαν μέσα σε δύο λεπτά (88', 89' και 90') για να είναι η πιο μικρή χρονική διάρκεια, κατά την οποία σημειώθηκε ένα χατ τρικ.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι ο τελευταίος Έλληνας που σκόραρε τρις απέναντι σ' έναν αντίπαλο ήταν ο Κώστας Κάφαλης τη σεζόν 2000-2001 στην ήττα με 4-3 από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.