Παλέρμο - Νάπολι 0-1

Με πέναλτι του Ιγουαΐν οι Παρτενοπέι πέρασαν από το Παλέρμο (0-1) και είναι πάντα στο -3 από την Γιουβέντους. Νίκη και για την Λάτσιο (2-0 την Αταλάντα).

«Δεν έχει νόημα να παρακολουθεί κάποιος τους αγώνες της Γιουβέντους γιατί νικάει πάντα», έλεγε το Σάββατο ο Μαουρίτσιο Σάρι αλλά το ίδιο κάνει και η ομάδα του. Με τον Ιγουαΐν να φτάνει στα 27 γκολ, αυτή τη φορά από τα 11 βήματα, η Νάπολι έδειξε αποφασισμένη να παραμείνει ακριβώς πίσω από τους Μπιανκονέρι και ό,τι γίνει... Σε ό,τι αφορά την Παλέρμο πάντως, για την οποία έκανε ντεμπούτο (μέχρι να απολυθεί σε μια-δυο εβδομάδες από τον παρανοϊκό Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι) ο Βάλτερ Νοβελίνο, αυτό που μπορεί να γίνει είναι... υποβιβασμός αφού η ομάδα δεν βλέπεται και οι Φροζινόνε-Κάρπι είναι κολλητά πίσω της...

Η Νάπολι μπήκε φουριόζα στο ματς και στα πρώτα δύο λεπτά είχε δύο φάσεις με τον Ινσίνιε. Στα... 10 δευτερόλεπτα η μπάλα έφυγε άουτ, στο 2' απέκρουσε ο Σορεντίνο την κοντινή προσπάθεια. Οι Παρτενοπέι δεν σκόραραν εκεί αλλά έκαναν σαφή κάποια πράγματα στην Παλέρμο, όπως για παράδειγμα ότι το ματς θα παίζεται ουσιαστικά στο μισό γήπεδο. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε συνεχώς την μπάλα στην κατοχή της και έψαχνε τον τρόπο για να φτάσει στο γκολ, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν μονίμως στην άμυνα. Η λύση, τελικά, ήρθε στο 22', όταν ο Αλμπιόλ βρέθηκε στο έδαφος από το κράτημα του Αντέλκοβιτς και ο Ιγουαΐν από τη βούλα δεν είχε κανένα πρόβλημα (0-1). Το προβάδισμα είχε ως αποτέλεσμα η Νάπολι να χαλαρώσει κάπως καθώς οι Σικελοί δεν έδειχναν ικανοί να γίνουν επικίνδυνοι αλλά στο 43'... έγιναν, με την αντεπίθεση των Τζιλαρντίνο-Βάσκες, για να χρειαστεί η απόκρουση του Ρέινα στο πλασέ του δεύτερου.

Στην επανάληψη οι Παρτενοπέι μπήκαν με στόχο το δεύτερο γκολ που θα τελείωνε τον αγώνα και θα μπορούσαν να το βάλουν στο 56', αν ο Σορεντίνο δεν έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ το Ινσίνιε στην κίνηση μετά την πάσα του Ζορζίνιο. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ινσίνιε βρέθηκε και πάλι σε θέση για γκολ αλλά αυτή τη φορά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να πάρει στο επόμενο 10λεπτο κάποιες πρωτοβουλίες ο Βάσκες, μήπως και κατάφερνε κάτι καλό επιθετικά η Παλέρμο. Τελικά δεν τα κατάφερε, όπως δεν κατάφερε και ο Ιγουαΐν στο 74' να κάνει το 0-2 με λόμπα, αν και θα μπορούσε να δοκιμάσει κάτι πιο απλό. Λίγα λεπτά μετά, στο 78', ο Αργεντίνος σήκωσε ωραία την μπάλα για τον Μέρτενς και ο Βέλγος σούταρε στην κίνηση αλλά ο Σορεντίνο απέκρουσε, κρατώντας στο ματς τους γηπεδούχους. Τουλάχιστον θεωρητικά αφού στην πράξη οι Σικελοί δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν απειλητικοί, με τη Νάπολι να παίρνει το τρίποντο και να παραμένει δυνατά στη μάχη του scudetto!

Με κορυφαίο τον Κλόζε!
Το μυαλό των Λατσιάλι δεν ήταν στον επαναληπτικό με τη Σπάρτα Πράγας, αλλά στο ματς με την Αταλάντα, επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές κι έδειξαν πως βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Ο Πιόλι παρουσίασε την ομάδα με αρκετές αλλαγές, ωστόσο αυτό δεν επηρέασε τους γηπεδούχους να φτάσουν στο τρίποντο και με τον Κλόζε να πετυχαίνει τα πρώτα του γκολ φέτος επικράτησαν 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο α' μέρος, αν και την πρώτη φάση του ματς είχε ο Κλόζε στο 17', με τον Γερμανό να μη βρίσκει στόχο. Η Αταλάντα είχε δοκάρι με τον Ντ' Αλεσάντρο, ενώ ο Πινίγια δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μαρκέτι σε τετ α τετ. Μάλιστα, ο γκολκίπερ της Λάτσιο είχε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Γκόμες. Ωστόσο, τη λύση έδωσε ο Κλόζε, ο οποίος στο 67' πέτυχε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Τσιγκαρίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Η Αταλάντα πίεσε, είχε δυο ακόμα φάσεις με Ντιαμάντι, Ντ' Αλεσάντρο, αλλά το γκολ ήρθε και πάλι από τον Κλόζε στις καθυστερήσεις του ματς! Χωρίς νίκη οι φιλοξενούμενοι στο 2016, βρίσκονται μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη!